• YARIM ALTIN
  3.160,00
  % -0,95
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  318194,108
  % -5,05
 • BIST 100
  %

7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

Geçen hafta yurtiçinde ve yurtdışında öne çıkan başlıklar şunlar oldu:

1- Rusya, Türkiye’ye uçuşları 1,5 ay sınırlama kararı aldı

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Türkiye’ye uçuşların 15 Nisan-1 Haziran ortasında sınırlama kararı alındığını belirtti. Golikova, basın toplantısında Rus otoritelerin Türkiye’de koronavirüs durumunu izleyeceklerini söz etti.

Buna nazaran charter ve kimi tarifeli uçuşlar askıya alınacak. İstanbul ile Moskova ortasında haftada iki kez yapılmakta olan uçuşlar devam edecek.

Açıklamaya nazaran yetkililer, çeşit operatörlerine kelam konusu periyotta Türkiye’de tıp satmamalarını tavsiye etti.

2- Cari açık Şubat’ta beklentiyi aştı

Şubat ayında yıllıklandırılmış cari açık 30 ayın en yüksek düzeyine çıktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Şubat 2021 devrine ait ödemeler istikrarı bilgileri açıklandı.

Buna nazaran, cari süreçler açığı, Şubat’ta geçen yılın birebir ayına kıyasla 1 milyar 233 milyon dolar artarak 2 milyar 610 milyon dolara yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Şubat’ta cari istikrarın 2,5 milyar dolar açık vereceği istikametindeydi.

Şubat ayındaki gerçekleşmeyle yıllıklandırılmış cari açık 37,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Böylece yıllıklandırılmış cari açıkta 30 ayın en yüksek düzeyi kaydedildi.

Öte yandan, ocak ayına ait cari süreçler açığı 1 milyar 867 milyon dolardan 1 milyar 815 milyon dolara revize edildi.

3- Türkiye iki hafta kısmi kapanmaya geçiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada Ramazan’ın birinci iki haftası boyunca kısmi kapanma tedbirlerinin uygulanacağını duyurdu. Kapanma tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması saatleri güncellenirken, eğitimden yeme içme kesimine kadar birçok alanda da yeni tedbirler açıklandı

4- ABD’de enflasyon 2,5 yılın tepesinde

ABD’de Mart ayına ait tüketici fiyat endeksi açıklandı. Mart ayında Joe Biden’ın takviye çeklerinin tesiriyle tüketici fiyatları Ağustos 2018’den bu yana en yüksek düzeye çıktı.

Ülkede Mart ayında enflasyon aylık olarak yüzde 0,6 arttı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Mart ayında ülkede tüketici fiyatlarının aylık bazda yüzde 0,5 artması tarafındaydı. Şubat ayında ülkede aylık enflasyon yüzde 0,4 olarak kaydedilmişti.

Mart enflasyonunun neredeyse yarısı, akaryakıt fiyatlarında yaşanan artıştan kaynaklandı.

Yıllık bazda enflasyon Mart ayında yüzde 2,6 oldu. Bu dataya ait beklenti yüzde 2,5 olmuştu. Şubat ayında ise ABD’de tüketici fiyatlarında yıllık artış yüzde 1,7 olarak gerçekleşmişti.

Mart ayında yıllık enflasyonda Ağustos 2018’den bu yana en yüksek düzeye işaret etti.

5- Merkez Bankası faizi sabit tuttu, ek sıkılaşma vurgusunu kaldırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Siyaseti Heyeti faiz kararını açıkladı. TCMB beklentilere paralel olarak faizi 19 düzeyinde sabit bıraktı. Ancak karar metninde sıkılaşma vurgusu yapan tabirlerin yer almaması dikkat çekti. TCMB’nin karar metninde evvelki metinden farklı olarak “uzun bir süre sıkı duruş” ve “gerekmesi durumunda ek nakdî sıkılaşma yapılacak” sözlerini çıkardı.

Merkez Bankası’nın faiz kararı metninde, salgına bağlı olarak 2020 yılında sert daralan global iktisadın, destekleyici siyasetler ve aşılama sürecindeki olumlu gelişmelerin tesiriyle toparlanmaya devam ettiği belirtildi. Bu güzelleşme sürecinde, bilhassa imalât sanayi faaliyeti ve global ticaretteki ivmelenme belirleyici olduğu vurgulanırken emtia fiyatlarındaki artış eğiliminin sürat kestiği, yükselen global enflasyon beklentilerinin milletlerarası finansal piyasalar üzerindeki tesirlerinin ehemmiyetini koruduğu tabir edildi.

6- Türkiye’de ödemelerde kripto varlık kullanılamayacak

Türkiye’de kripto varlıkların ödemelerde kullanılmasına yasak geldi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yönetmeliğine nazaran kripto varlıklar ödemelerde direkt yahut dolaylı halde kullanılamayacak. Bunun yanında kripto varlıkların ödemelerde direkt yahut dolaylı formda kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacak. Düzenlemenin yürürlük tarihi 30 Nisan 2021 olarak açıklandı.

İlgili yönetmelikte şu tabirler kullanıldı:

Bu Yönetmeliğin uygulanmasında kripto varlık, dağıtık defter teknolojisi yahut emsal bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, lakin prestiji para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul değer yahut öbür sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları söz eder.

7- Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bayram ikramiyesi açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaklaşık 3 yıl evvel emeklilerimize bayramlarda biner lira ikramiye ödeme kelamı vermiş ve bu uygulamayı çabucak başlatmıştık. Enflasyon oranında artış yapılan bayram ikramiyelerinin ramazandaki birinci ödemesini mayıs başında, Kurban Bayramı ödemesini de temmuz ortasına yanlışsız gerçekleştireceğiz.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ