• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323303,103
  % -0,99
 • BIST 100
  %

ABD, Viyana görüşmelerinde “yaptırımların kaldırılmasına ait yol haritasını” İran’a sundu

ABD, Viyana görüşmelerinde “yaptırımların kaldırılmasına ait yol haritasını” İran’a sundu

Viyana’da devam eden İran görüşmelerinde ABD’nin hangi yaptırımların ne halde kaldırılabileceğine ait yol haritasını İran tarafına sunduğu bildirildi.

Üst seviye bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, telekonferans yoluyla düzenlediği brifingde basın mensuplarına ABD-İran görüşmelerini kıymetlendirdi.

Yetkili, Viyana’daki görüşmelerde ABD idaresinin, İran’ın nükleer muahede şartlarına dönmesi karşılığında hangi yaptırımları ne formda kaldırmayı düşündüğüne ait bir yol haritasını İran tarafına sunduğunu açıkladı.

Kelam konusu yol haritasının ve spesifik olarak hangi yaptırımların kaldırılmasının gündemde olduğunun ayrıntılarına girmeyen yetkili, Viyana’daki arabulucu ülkeler aracılığıyla sunulan yol haritasında yaptırımların 3 başlık altında toplandığını anlattı.

Buna nazaran ABD, yaptırım unsurlarını, “nükleer muahede kapsamında kaldırılacak yaptırımlar”, “anlaşmayla ilgisiz olan ve devam edecek olan yaptırımlar” ve “nükleer muahede kapsamında kaldırılıp kaldırılmayacağı kıymetlendirilmesi gereken yaptırımlar” olarak 3 kategoride topladı.

– Trump devrindeki birtakım yaptırımlar tartışma konusu

ABD’li yetkili, görüşmelerde en sıkıntı başlığın 3. başlık olduğunu zira Donald Trump devrinde getirilmiş olan çok sayıdaki yaptırım hususunun bu kategoriye girdiği ve mutabakatla ilgili olup olmadıklarının tartışıldığını lisana getirdi. Trump periyodundaki birtakım nükleer yaptırımların terörle uğraş yaptırımı başlığı altında uygulanmasını örnek veren yetkili, bu üzere mevzuları hala görüştüklerini belirtti.

Başka yandan birebir yetkili, 2017’den bu yana getirilen tüm yaptırımların kaldırılmasını talep eden İran’ın beklentileri ile ABD’nin geldiği nokta ortasında hala farklar olduğunu vurguladı. Önlerinde hala uzun bir yol olduğunun altını çizen yetkili, görüşmelerde olumlu uzaklık kat edilmesine karşın şimdi makas değiştirecek seviye ilerleme sağlanamadığını belirtti.

İran mutabakat şartlarına dönme yolunda somut adımlar atmadan ABD’nin kelam konusu yaptırımların tümünü kaldırmayacağını tabir eden yetkili, bu mevzuda Tahran’dan yapan ve olumlu bir yaklaşım beklediklerini kelamlarına ekledi.

Yetkili, bir soruya karşılık verirken, sürecin olumlu seyretmesi halinde mayıs ayı ortasında bir muahedeye varılabilme ihtimalini göz gerisi etmediklerini söyledi.

ABD idaresi tarafından İran’a uygulanan hala 1500 civarında yaptırım bulunuyor.

2015 yılında imzalanan İran’la nükleer muahede bilhassa Cumhuriyetçilerin ağır reaksiyonunu çekmiş, 2017’de başkanlık koltuğuna oturan Trump, 2018’de muahededen tek taraflı olarak çekilmiş ve Tahran’a çok sayıda yaptırım uygulamıştı.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ