• YARIM ALTIN
  3.162,00
  % -0,89
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  316577,388
  % -5,03
 • BIST 100
  %

AB’den kritik eserlerde dışa bağımlılığı azaltma planı

AB’den kritik eserlerde dışa bağımlılığı azaltma planı

Avrupa Birliği (AB), çip ve ilaç üzere kritik eserlerde dışa bağımlılığı azaltmaya yönelik plan hazırladı.

AB Kurulu, 2020 Mart ayında yayımladığı Avrupa Sanayi Stratejisi’ni yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ve yaşanan tedarik ıstıraplarına uygun biçimde güncelledi.

Stratejiye nazaran, AB Kurulu, gelecekteki krizlere hazırlık gayesiyle üye ülkeler ortasında kişi, mal ve hizmetlerin özgür dolanımını sağlamak için “Tek Pazar Acil Durum Enstrümanı” kurulmasını teklif edecek.

Bu enstrüman, kritik eser kıtlıklarının önlenmesini, üretimin hızlandırılmasını ve kamu alımlarının güçlendirilmesini sağlayacak.

AB ülkelerinde dijitalleşme hızlandırılırken ulusal makamların eser teftiş ve data toplama kapasiteleri artırılacak, eserlerin piyasa nezaretini güçlendirilecek.

Ayrıyeten, KOBİ’leri desteklemek için değerli yatırımlar harekete geçirilecek, teknoloji alanında ve endüstride stratejik bağımlılıkla uğraş edilecek.

AB’nin başta Çin olmak üzere 3’üncü ülkelerden ithal ettiği 137 eserde dışa bağımlılık da azaltılacak.

Kritik eserlerde arz çeşitlendirilirken arz güvenliğinin artırılması ve sanayi için gerekli ham hususlarla ilaç üretimi için gerekli aktif unsurların tedariki de sağlanacak.

Plan şunları da öngörüyor; İşlemci, yarı iletken (çip), endüstriyel data, bulut, uzaya fırlatma ve emisyonsuz uçak üzere alanlarda üye ülkeler ortası ittifaklar başlatılacak. Üye ülkelerin bu alanlardaki yatırımlara kaynak aktarmaları sağlanacak. Kelam konusu yatırımlar gerekirse AB bütçesinden desteklenecek.Batarya, kritik ham unsurlar ve hidrojen alanlarında kapasite geliştirilecek.Kritik eserlerde milletlerarası tedarik zincirleri çeşitlendirilecek. Bu alanda memleketler arası iştirakler yapılacak. AB rekabet kuralları pahalandırılacak. Bunların yeşil ve dijital dönüşüne uygun olması sağlanacak.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ