• YARIM ALTIN
  3.193,00
  % -0,31
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  334921,590
  % -4,38
 • BIST 100
  %

AB’den ortak kurumlar vergisi teşebbüsü

AB’den ortak kurumlar vergisi teşebbüsü

Avrupa Birliği (AB), üye ülkeler ortasında kurumlar vergisindeki farklılıkları gidermeye yönelik yeni plan hazırladı.

AB Kurulu, üye ülkelerin çok uluslu şirketlere farklı vergi uygulamalarını önlemek gayesiyle hazırladığı yol haritasını yayımladı. Buna nazaran, AB ülkelerinde verimli ve adil kurumlar vergisi sistemi kurulması teşvik edilecek.

AB Komitesi, 2023 yılına kadar AB’de idari yükleri azaltacak ve vergi mahzurlarını kaldıracak yeni bir ticari vergilendirme çerçevesi hazırlayacak. Çerçeve ile AB ülkeleri için tek bir kurumlar vergisi düzenlemesi belirlenecek. Böylelikle üye ülkeler ortasında vergilendirme adil biçimde yapılacak, Bürokrasi ve ahenk maliyetlerini azalacak, vergiden kaçınma düşürülecek.

AB ülkelerinde faaliyet gösteren büyük firmalar efektif vergi oralarını yayımlayacak. Böylelikle vergi konusunda şeffaflık artacak.

Yeni vergi tedbirleri ile paravan şirketlerin vergiden kaçmalarına karşı daha uygun çaba edilecek. Şirketlerin faaliyetlerini borç yerine öz sermaye yoluyla finanse etmeleri teşvik edilecek.

AB Kurulu, dijital iktisadın adil biçimde vergilendirilmesi için yeni önlemler alacak. AB’ye öz kaynak sağlamak için dijital alanlara yönelik vergi uygulaması teklif edilecek.

Güç vergilendirme yönetmeliği ve hudutta karbon düzenleme düzeneği hakkında düzenleme teklifleri de hazırlanacak.

Ayrıyeten, vergi alanında gelişmeleri pahalandırmak ve düzgün uygulamaları belirlemek maksadıyla 2022 yılında bir sempozyum düzenlenecek. Üye ülkeler, işletmelerin bilhassa yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını devrindeki ziyanlarını telafi etmelerine yönelik vergi ayarlamaları yapabilecek.

Hali hazırda, Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren firmalar çeşitli uygulamalarla karlarını düşük vergi oranına sahip ülkelere aktarıyor.

Kelam konusu vergi düzenleme teşebbüsünün yürürlüğe girmesi için AB ülkelerinin oy birliği gerekiyor.

AB Kurulu geçmiş yıllarda vergi konusunda 2 benzeri teşebbüste bulunmuş lakin bu hususta uzlaşı sağlanamamıştı.

Global taban kurumlar vergisi çalışmaları 2014’ten beri Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yürütülüyor.

Bu bahiste yaz aylarında OECD’de bir mutabakat sağlanması bekleniyor. OECD’nin planı, milletlerarası hukuk kuralları çerçevesinde çok taraflı tahlil üretme sistemi oluşturarak vergi mevzuatını tek bir çatı altında toplamayı öngörüyor.

AB, OECD’de bu alanda yapılan çalışmaları yakından takip ediyor.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ