• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323948,430
  % -0,32
 • BIST 100
  %

Adana’da çevreyi kirleten geri dönüşüm tesislerine rekor ceza

Adana’da çevreyi kirleten geri dönüşüm tesislerine rekor ceza

Etraf ve Şehircilik Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, son günlerde bilhassa plastik geri dönüşüm işletmelerinden kaynaklanan atıkların, Adana’da etrafa yüzeysel dökülerek bertaraf edildiğine ait haberler üzerine bölgede yapılan kontrol çalışmaları sıklaştırılarak, Etraf Kontrol takımları bölgeye sevk edildi.

Bu kapsamda, atık geri kazanımı konusunda faaliyet gösteren 133 tesiste yapılan kontrollerde, Etraf Kanunu mucibince alınması gereken Süreksiz Faaliyet Dokümanı yahut Etraf Müsaade ve Lisans Dokümanı olmadan çalıştığı tespit edilen 26 işletmenin faaliyetleri durduruldu.

Bu işletmelere, firma başına 270 bin lira olmak üzere toplamda 7 milyon lira idari para cezası uygulandı.

İncelemeler sürüyor

Süreksiz Faaliyet Dokümanı yahut Etraf Müsaade ve Lisans Dokümanı olan işletmelerin atıklarını, Bakanlık tarafından lisans verilen bertaraf tesislerine gönderip göndermediğine ait incelemeler ise sürüyor.

İnceleme sonucunda, atıklarını mevzuata ters bertaraf ettiği tespit edilen işletmelerin de Etraf Müsaade ve Lisans Evrakları iptal edilerek, bu işletmelere idari para cezası uygulanacak.

Yapılan denetimlerde, atıklarını yol kenarına dökerek, etraf kirliliğine neden olan bireyler hakkında da savcılığa cürüm duyurusunda bulunuldu.

Bir taraftan inceleme ve kontroller devam ederken, öbür taraftan etraf kirliliğine sebep olan atıkların kaldırılmasıyla ilgili çalışmalar da aralıksız sürdürülüyor.

Kota kısıtlaması ile atık ithal eden firmalar sıkı takibe alındı

Etraf Kanunu ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan bildirimler çerçevesinde, atık ithalatına kota sınırlaması getirilmişti.

2020 yılı başında geri kazanım tesislerinin kapasite raporunda belirtilen tesis tüketim kapasitesinin yüzde 80’i oranında atık ithalatına müsaade verilirken, 3 Eylül 2020’de yayımlanan genelge ile bu oran yüzde 50’ye düşürüldü.

Kota kısıtlaması ile atık ithal eden firmalar sıkı takibe alındı. Bu kapsamda, 2020’de yapılan kontroller sonucu, kota sınırlamasını aştığı tespit edilen 13 firmaya, firma başına 663 bin 801 lira olmak üzere toplam 8 milyon 629 bin lira ceza kesilerek, bu firmaların “Atık İthalatçısı Kayıt Belgeleri” iptal edildi.

Karışık atık plastiklerin ithalatı yasaklandı

Ayrıyeten Etraf Kanununda 24 Aralık 2020’de yapılan değişiklikle, etraf mevzuatında öngörülen metot ve temellere, yasaklara yahut sınırlamalara muhalif olarak atık ithal eden kuruluş ve işletmelere uygulanan idari para cezası 663 bin 801 liradan 900 bin liraya çıkarıldı.

Tehlikesiz atık ithalatına ait iş ve süreçlerin yürütüldüğü, Etrafın Korunması Tarafından Denetim altında Tutulan Atıkların İthalat Kontrolü Bildirimi, yapılan kimi değişikliklerle 31 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

1 Ocak 2021’de yürürlüğe giren yeni bildiriye nazaran, karışık atık plastiklerin ithalatı yasaklandı. Bu değişikliğe nazaran, atık geri kazanım tesisleri, karışık toplanmış, nispeten evsel atık bulaşma riski olan karışık atık plastikleri ithal edemeyecek.

Tehlikesiz atıkların ithalinde, Etraf ve Şehircilik Vilayet Müdürlüklerince gümrük kademesinde kontroller yapılarak, tehlikesiz atıkların ithalatının denetimli yapılması sağlanıyor.

Atıkların ithalat için uygun olup olmadığı, müracaat dokümanları ve fiziki denetim sonuçlarına nazaran kıymetlendirilerek, atıkların ithalatı yasak olan atık listesinde yer alıp almadığı, öbür atık ya da materyallerle karışıp karışmadığı denetim ediliyor.

İthalatı uygun bulunmayan atıkların, ithalatçısı tarafından ülkesine iade edilmesi sağlanıyor.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ