• YARIM ALTIN
  3.159,00
  % -0,95
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  317397,134
  % -4,98
 • BIST 100
  %

Altında 3 ay sonra doğan güneş

Altında 3 ay sonra doğan güneş

Altın, yılın birinci üç ayını kayıpla kapatarak son 40 yılın en makus birinci çeyrek performanslarından birini gerçekleştirdikten sonra Nisan ayını yüzde 3’ten fazla karla kapatmaya hakikat ilerliyor. Gram altın ise Nisan ayında Dolar/TL ’nin yatay bir seyir izlemesi ile global altın fiyatlarındaki yükselişi takip etti.

Global altın fiyatlarının Nisan ayında yükselmesinin en büyük nedenlerinden biri 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizlerindeki gerilemeve ABD Merkez Bankası Fed’den gelen açıklamalar oldu.

10 yıllık ABD Hazine tahvili faizi Nisan ayına yüzde 1,75 düzeyinde başladıktan sonra kademeli bir biçimde gerileyerek yüzde 1,53’e kadar inmişti. Sonrasında yatay bir seyir izleyen faizler tekrar kademeli bir halde yüzde 1,64 düzeyine kadar yükseldi.

Doların en en çok kullanılan on global para ünitesine karşı performansını ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi de Nisan ayında yüzde 2,3 düşüş kaydetti.

Fed’in kayda paha bir düzgünleşme görülene ekonomiyi desteklemeye ve tahvil alımına devam edeceğine dair yönlendirmelerinin yanında, faizleri daha uzun bir müddet faizleri bu düzeylerde tutacağına dair açıklamaları da altın fiyatlarındaki yükselişi destekledi.

Ons altın fiyatı

Neredeyse yıl başından bu yana 50 günlük hareketli ortalamasının altında bir seyir izleyen ons altın, 15 Nisan’da bu kritik teknik düzeyin üzerine çıkarak üst istikametli bir ivme kazanmıştı.

Nisan ayındaki dört haftanın üçünü yararla kapatan ons altın, bu haftayı kayıpla kapatmaya yanlışsız ilerlese de birinci aylık yararına yönelerek 1.768 dolardan süreç görüyor. Ons altın Nisan ayına 1.729 dolar düzeyinde başlamıştı.

Gram altın fiyatı

Nisan ayına 453 TL civarında başlayan gram altın, dolar/TL ve global altın fiyatlarının tıpkı anda yükseldiği hafta 481 TL’ye ulaşarak bu yılın tepesini gördü. Dolar üzerinden fiyatlanan gram altın, dolar/TL’nin Nisan ayında yatay seyretmesiyle global altın fiyatlarındaki yükselişi takip ederek yüzde 3,1 bedel kazandı.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ