• YARIM ALTIN
  3.159,00
  % -0,95
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  317392,109
  % -4,94
 • BIST 100
  %

Altında istikamet Nisan’da değişti

Altında istikamet Nisan’da değişti

Altın fiyatları, ABD Hazine tahvillerindeki geri çekilme ve koronavirüs olaylarındaki artış ile birlikte yedi haftanın tepesine yakın bir düzeyde bulunuyor. Gram altın ise dar bir fiyat aralığında dalgalı bir seyir izliyor.

Aşılama çalışmalarının yaygınlaşmasına karşın global Kovid-19 olayları 5,2 milyonu geçti. Artan hadise sayılarıyla birlikte salgının yakında biteceğine dair beklentiler azalırken ekonomik büyüme ve toparlanma risk altında.

ABD Hazine tahvil faizi ve dolar zayıf bir seyir izlerken, Bloomberg’in çeyreklik para siyaseti incelemesine nazaran, Fed, Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası 2021 yılında faizleri sabit tutacak 16 banka ortasında yer alıyor.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizinin Mart ayındaki tepesinden 20 baz puana yakın düşüş kaydetmesi de altın fiyatlarında yaşanan yükselişte tesirli oldu. Mart ayında yüzde 1,75 düzeyine kadar tırmanan faizler Nisan ayında yüzde 1,61 düzeyine kadar geriledi. ABD dolarının önde gelen on global para ünitesine karşı performansını ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise Mart ayındaki doruğundan neredeyse yüzde 2 aşağıda bulunuyor.

Ons altın fiyatı

Ons altın, geçen haftayı yüzde 1,8 yükselişle kapatarak arka arda ikinci haftayı da karla geçmiş oldu. 2021 yılının birinci üç ayını da kayıpla kapatan ons altın, Nisan ayında yüzde 3,7 yükseliş kaydederek 2021’deki birinci yararlı ayına hakikat ilerliyor.

Haftaya 1.775 dolar civarından başlayan ons altın, 1.790 dolar düzeyine kadar yükseldikten sonra süratli bir düşüşle 1.770 dolara geriledi. Son 7 haftanın en yüksek düzeylerinde bulunan ons altın, salı günü 1.772 dolar düzeyinde bulunuyor.

Gram altın fiyatı

Global altın fiyatları ve Dolar/TL ’deki düşüş ile birlikte 2021’in birinci iki ayını kayıpla kapatan gram altın, Mart ayında global altın fiyatlarındaki düşüşe karşın dolar/TL’deki yükselişi takip ederek, ayı yüzde 10’a yakın yükselişle kapatmıştı.

Nisan ayında da yüzde 1,8 yükseliş kaydeden gram altın, bu hafta 460-464TL fiyat aralığında dalgalı bir seyir izliyor.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ