• YARIM ALTIN
  3.160,00
  % -0,95
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  318194,216
  % -5,05
 • BIST 100
  %

Arçelik, Whirlpool’un Türkiye’deki üretim merkezini satın aldı

Arçelik, Whirlpool’un Türkiye’deki üretim merkezini satın aldı

Arçelik, stratejik büyüme maksadı doğrultusunda ABD merkezli Whirlpool’un Türkiye’deki üretim operasyonlarını gerçekleştiren Whirlpool Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ’yi 78,3 milyon euroya satın aldı.

Arçelik’ten yapılan açıklamaya nazaran, stratejik büyüme atılımlarına bir yenisini daha ekleyen şirket, Whirlpool’un Manisa’daki işletmesi içerisinde yer alan, 2 fabrikası ve depolama alanı bulunan Whirlpool Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ’yi satın almak üzere mutabakat imzaladı.

İlgili otoritelerin onayının alınması dahil, kapanış şartlarının gerçekleşmesini takiben satın alma süreci tamamlanacak. Whirlpool Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 134 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 245 bin metrekarelik alanda bulunan üretim tesislerinde soğutucu ve çamaşır makinesi üretimi gerçekleştiriliyor.

Arçelik’in yatırım yaptığı yıllık 2,7 milyon adet üretim (1,3 milyon adet soğutucu ve 1,4 milyon adet çamaşır makinesi) kapasitesine sahip olan fabrikalardan 3 yıl boyunca Whirlpool’un Avrupa’daki şirketlerine ihracat gerçekleştirilecek.

Satın almayla Arçelik’in yurt içindeki üretim tesisi sayısı 10’a yükselirken, toplam istihdamı da 1.000 kişi artacak.

“Artan talebi karşılamak ismine Arçelik’e değerli katkı sağlayacak”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Arçelik Üst Yöneticisi (CEO) Hakan Bulgurlu, 8 ülkede 22 üretim tesisi ve 12 markasıyla 145’ten fazla ülkede operasyonu bulunan Arçelik’in, Avrupa beyaz eşya pazarının değerli oyuncularından olduğunu bildirdi.

Son 5 yılda gerçekleştirdikleri 6,8 milyar lira yatırımla, dışa bağımlı kalmadan teknoloji geliştirmeye, yetkinliklerini artırmaya odaklandıklarını kaydeden Bulgurlu, şu açıklamalarda bulundu:

“Whirlpool’un Türkiye’deki üretim operasyonlarını satın alarak stratejik büyüme vizyonumuz kapsamında değerli bir adım atıyoruz. Manisa, lojistik, ihracat imkanları ve geniş yardımcı sanayi ekosistemi açısından küresel pazarlara erişimi olan kıymetli bir üretim merkezi. Bu atılım, Avrupa başta olmak üzere faaliyet gösterdiğimiz başka pazarlarda da artan talebi karşılamak ismine Arçelik’e değerli bir katkı sağlayacak. İleri üretim teknolojilerimiz, inovatif eser teknolojilerimiz ve sürdürülebilirlik alanındaki öncü uygulamalarımızı bu tesislere de entegre ederek değerli bir sinerji yakalamayı hedefliyoruz. Beyaz eşyada kıymetli bir üretim merkezi olan ülkemizin ihracat potansiyelini artırmak ismine da pahalı bir atılım yapmış olduk.”

“İyi uygulamalarımızı yeni tesise taşımayı hedefliyoruz”

Hakan Bulgurlu, sürdürülebilirlik anlayışları çerçevesinde tüm tesislerde yaptıkları çalışmalarla sorumlu üretimi destekleyecek eser, teknoloji, servis ve projeler geliştirmeyi, bu bahisteki farkındalığı artırmayı hedeflediklerini bildirdi.

Manisa’daki tesisin mevcut kaynaklarını müdafaa ve büyüme odaklı geliştirme gayeleri kapsamında üretim teknolojilerini ve düzgün uygulamalarını bu tesise taşımayı hedeflediklerini anlatan Bulgurlu, “Yapacağımız fizibilite çalışmaları sonrasında üretim tesisi ve depolama alanının daha efektif ve büyüme odaklı kullanılması için yol haritasını belirleyeceğiz.” tabirini kullandı.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ