• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323842,235
  % -0,78
 • BIST 100
  %

Avrupa borsaları düşük, İngiltere GSYH’si ABD bilgileri öncesinde hüsran yarattı

Avrupa borsaları düşük, İngiltere GSYH’si ABD bilgileri öncesinde hüsran yarattı

Müellif: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Salı günü hafif düşüşlerle açılıyor. İngiltere’nin büyüme datalarının baskısını hissetse de ABD enflasyon sayıları öncesinde genel olarak temkinli bir ticaret hakim.

DAX %0,1 düşerken CAC 40 %1 ve FTSE 100 %0,2 geriledi.

Mart ayında İngiltere GSYH’si %0,4 büyüyerek %0,6 beklentisinin altında kaldı ve yıllık bazda hala %7,8 düşük.

Bu rapor öncesinde Çin’den gelen güçlü ticaret dataları, iktisadın ivme kazanmaya devam edeceğine işaret etmişti.

Çin’in Mart ayında ihracatı yıllık %30,6 büyüme gösterirken ithalat büyümesi de geçen ay yıllık %38,1 ile dört yılın en yükseğine ulaştı.

Avrupa’da ayrıyeten Salı günü ZEW ekonomik hissiyat dataları de paylaşılacak fakat birden fazla göz, ABD’nin Mart ayı TÜFE verisinde olacak. Beklentiler, enflasyonun aylık bazda %0,5 ve yıllık %2,5 artış yaşayacağı istikametinde.

Fed yetkilileri bunu tabiatı gereği süreksiz bir devir olarak gördüğünden enflasyonun %2 eşiğini geçtiği periyotları, akomodatif politik duruşlarını değiştirmeden görmeye hazır olduklarını tekrar tekrar söylediler.

Bununla bitlikte yıllık TÜFE sayısı salgın öncesinde Ocak 2020’de %2,5’ti ve bu düzeyden çok daha yüksek bir sayı, Fed üzerinde kesinlikle baskı yaratacaktır.

Avrupa’da Covid-19 mevt oranı, Pazartesi günü 1 milyon kişi ile bir dönüm noktasını geçti.

Kurumsal gelişmelerde Givaudan (SIX:GIVN) ilgi çekebilir. Şirket, koku ve hoşluk eserlerine olan güçlü talep sayesinde emsal satışlarda birinci çeyrekte %7,7 artış olduğunu söyledikten sonra orta vadeli gayelerini teyit etti.

Airbus (PA:AIR) da ilgi çekecek. Şirketin hem savunma hem teknoloji müdürleri vazifeden ayrıldı ve yeni bir COO getirildi.

Salı günü petrol fiyatları, Çin’in güçlü dataları sayesinde yükselerek dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısında ekonomik toparlanmanın devam ettiğine işaret etti. petrol ayrıyeten Yemen merkezli Husi hareketinin, Suudi petrol tesislerine füze saldırısı gerçekleştirmesinden sonra Ortadoğu’da yaşanan gerginliklerden de takviye aldı.

Salı günü ilgi Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ABD ham petrol arz bilgilerinde olacak. Sonraki gün ise EIA bilgileri açıklanacak.

WTI %0,4 artışla 59,93 dolar olurken Brent %0,4 yükselerek 63,55 dolardan süreç gördü. 

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,4 azalarak 1.726,50 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1898’den alıcılandı.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ