• YARIM ALTIN
  3.159,00
  % -0,95
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  318432,258
  % -5,47
 • BIST 100
  %

Avrupa borsaları düşüşte, enflasyon telaşları ağır basıyor

Avrupa borsaları düşüşte, enflasyon telaşları ağır basıyor

Müellif: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları, artan enflasyon tasaları ile teknoloji öncülüğünde satış yaşanan Wall Street’i takip ederek Salı günü zayıf bir açılış yapıyor.

DAX %0,4 düşerken CAC 40 %1,1 ve FTSE 100 %1,1 geriledi.

Dow Jones Industrial Average %0,1 düşük kapatarak beş günlük yarar zincirini kırdı. Kayıplar öteki endekslerde daha fazla oldu: S&P 500 %1 düşerken en çok ziyan gören Nasdaq Composite %2,6 geriledi.

Emtia fiyatlarının yükselmesiyle birlikte devam eden enflasyon baskıları, Fed’in ultra genişlemeci para siyasetlerini öngördüğünden daha erken vakitte sıkılaştırmak zorunda kalacağına dair kaygıları artırdıkça yatırımcılar uzun vadeli büyüme stoklarına sırt çevirdi.

Çin’in fabrika kapısı fiyatları ise Nisan ayında üç buçuk yılın en süratli temposunda yükseldi. Mart ayında %4,4 artış yaşayan ÜFE, Çin’in birinci çeyrekte güçlü bir büyüme gördükten sonra ivme kazanmasıyla bir yıl öncesine nazaran %6,8 artış kaydetti.

Enflasyon tasaları ilginin, Çarşamba günü yayınlanacak olan TÜFE raporunda olmasına yol açacak.

Öncesinde Almanya’nın Mayıs ayı ZEW ekonomik hissiyat anketi paylaşılacak ve Euro bölgesinin en değerli ekonomisindeki inancın artması bekleniyor.

Kurumsal gelişmelerde Thyssenkrupp (DE:TKAG), çelik, araba modülleri ve materyal talebini artıran global ekonomik toparlanma sayesinde üç ay içinde ikinci kere tüm yıl görünümünü yükseltti.

E.ON (DE:EONGn) birinci çeyrekte kâra dönüp kılavuzunu ve temettü siyasetini onaylarken Ubisoft Entertainment (PA:UBIP) ve Bilfinger (DE:GBFG) raporları da paylaşılacak.

Salı günü petrol fiyatları geriledi. Piyasalar, Cuma günü majör bir boru çizgisi operatörüne yapılan siber akının, ABD’nin yakıt tedarikinde sadece ufak ziyanlara yol açmasını bekliyor üzere görünüyor.

ABD’deki en büyük yakıt boru sınırı olan Colonial Pipeline, hafta sonuna kadar operasyonel hizmetini “büyük oranda” eski haline getirmeyi beklediğini söyledi. Texas’tan New Jersey’e olan sınırdaki segmentler çevrimiçi oldu bile. Bu da ABD’nin Doğu Kıyısındaki ağır nüfuslu merkezlerin etkilenebileceğine dair ani dertleri bir nebze yatıştırdı.

ABD ham petrol vadeli süreçleri %0,3 düşüşle 64,73 dolar olurken Brent %0,3 kayıpla 68,11 dolardan süreç gördü. Akaryakıt vadeli süreçleri ise %0,3 azalarak 2,1263 dolardan alıcılandı.

İlerleyen saatlerde OPEC’in aylık petrol piyasası raporunu elde edeceğiz. Raporda piyasaya ait son bakışın yanında nisan ayı üretim sayıları da yer alacak.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,1 azalarak 1.836,35 dolar olurken EUR/USD %0,1 artarak 1,2137’den alıcılandı.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ