• YARIM ALTIN
  3.193,00
  % -0,40
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  334334,662
  % -4,51
 • BIST 100
  %

Avrupa borsaları ECB toplantısı öncesinde yüksek

Avrupa borsaları ECB toplantısı öncesinde yüksek

Muharrir: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Perşembe günü yüksek açılıyor. Fakat Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) son toplantısı öncesinde artışlar sonlu.

DAX %0,3 artarken CAC 40 %0,6 ve FTSE 100 %0,5 yükseldi.

Dow Jones Industrial Average Çarşamba günü Wall Street’te %0,9 yüksek kapattı. S&P 500 %0,9 ve Nasdaq Composite %1,2 yükseldi. Yatırımcılar, Hindistan ve Japonya üzere bölgelerde artan Covid-19 olaylarını göz gerisi ederek yine açılış ticaretine bahis koymaya devam etti.

Asya piyasaları büyük oranda yüksek sonuçlar paylaştı. Japonya’nın Nikkei endeksi %2 üzerinde artış yaşadı ve Avrupa’nın da bunu takip etmesi bekleniyor.

Bununla birlikte yatırımcılar, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) toplantısı öncesinde bir derece temkinli olabilir. Merkez bankasının siyasette ve kılavuzda değişim yapması beklenmiyor.

ABN Amro analistleri, “Yönetim Konseyi’nin para siyaseti toplantısında yeni bir siyaset duyurusu mümkün değil fakat yatırımcılar, iki sıkıntının netlik kazanması için dikkatle izliyor olacak. Birincisi ECB’nin devlet tahvili getirilerini sınırlama stratejisi. İkincisi merkez bankasının ekonomik görünümüne ait görüşlerinin gelişimi” dedi.

Perşembe günü kar raporları da devam ediyor ve gözler, Archegos hedge fonu skandalından ötürü birinci çeyrekte büyük bir ziyan paylaşan Credit Suisse (SIX:CSGN) üzerinde olacak.

Öte yandan Nestle (SIX:NESN), kahve, süt eserleri ve evcil hayvan bakım eserleri için olan güçlü talebin birinci çeyrekte büyümeyi desteklemesinden sonra organik satışların bu yıl beklenenden daha fazla büyüme gösterebileceğini teyit etti. SAP (DE:SAPG) payları de talep görebilir. CEO Christian Klein, yazılım kümesinin birinci çeyrekte “bulutta mutlak bir patlama” yaşadığını söyledi.

Perşembe günü petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarındaki sürpriz artışın, Hindistan ve Japonya’da artan hadiselere ait tasaları artırmasından sonra gerilemeye devam etti.

ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) Çarşamba günkü raporuna nazaran ham petrol stokları, 16 Nisan ile biten haftada beklenmedik bir formda yükseldi. Bu rapor, bir gün evvel paylaşılan Amerikan Petrol Enstitüsü (API) kestirimlerini doğruladı.

WTI %0,5 düşüşle 61,03 dolar olurken Brent %0,5 kayıpla 65,00 dolardan süreç gördü. Her iki kontrat de Çarşamba günü %2 üzerinde düşüş yaşayarak günü, 13 Nisan’dan beri gördükleri en düşük düzeyde kapattı.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,1 düşüşle 1.791,50 dolar olurken EUR/USD 1,2033’ten alıcılandı.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ