• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323725,585
  % -0,39
 • BIST 100
  %

Avrupa borsaları karışık, ABD enflasyon endişeleri azalıyor

Avrupa borsaları karışık, ABD enflasyon endişeleri azalıyor

Müellif: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Çarşamba günü karışık açılıyor. ABD enflasyon telaşları yatıştıkça tahvil getirilerindeki düşüş üzerine olumlu global eğilim büyük oranda devam etse de Covid-19’a dair öbür kaygılar sürüyor.

DAX %0,2 artarken FTSE 100 %0,1 yükseldi ve CAC 40 %0,6 kaybetti.

Wall Street Salı günü çoğunlukla yüksek bitirdi. S&P 500 bir rekor kapanış daha yaptı ve Asya piyasaları da büyük oranda takip etti. ABD Hazine getirileri, ABD enflasyonunun denetimden çıkmadığını gösteren bilgilerin akabinde üç haftanın yeni düşük düzeyine geriledi.

ABD TÜFE verisi Mart ayında %0,6 yükselerek 2012 Ağustos’undan beri gördüğü en büyük artışı yaşadı fakat piyasa, artan aşılama ve mali teşvikin bastırılmış talebi ortaya çıkarmasıyla daha yüksek bir sayı beklemiş üzere görünüyordu.

TÜFE’nin, Fed lideri Jerome Powell’ın, önümüzdeki aylarda yaşanacak olan daha yüksek enflasyonun süreksiz olacağı kanısını değiştirmesi mümkün değil ve bu nedenle merkez bankasının para siyaseti, global piyasalar lehine ultra genişlemeci olmaya devam edebilir. Kısmen bunun sonucunda, kısmen de ekonomik tekrar açılma ticaretine darbe vuran öteki gelişmeler nedeniyle 10 yıllık ABD Hazine getirileri %1,61’e kadar düştü.

ABD federal sağlık kuruluşlarının, kan pıhtılaşması telaşlarından ötürü ilaç kullanımını durdurma tavsiyesi vermesinden sonra Johnson & Johnson (NYSE:JNJ) ABD dışına aşı dağıtımını askıya aldı.

Bu, misal sıkıntılar yaşayan AstraZeneca aşısından sonra ikinci aşı ve AB’nin aşılama programını daha da geciktirebilir ki bu da ekonomik olarak olağanlaşmaya dönüşün gecikmesine yol açabilir. Nüfusunun hala %25’ten azını aşılamış olan Almanya, Pazartesi günü karantinayı bir üç haftalığına daha uzattı.

Kurumsal kesimde lüks tüketim payları de ilgi odağında olacak. Christian Dior  (PA:DIOR) ve LVMH  (PA:LVMH), Pazartesi günkü kapanıştan sonra yıla güçlü bir başlangıç yaptıklarını raporladı.

TomTom (AS:TOM2), birinci çeyrek için net ziyanının büyük oranda azaldığını söyledi fakat birçok göz JPMorgan Chase (NYSE:JPM), Goldman Sachs (NYSE:GS) ve Wells Fargo (NYSE:WFC) üzere bankacılık devlerinin raporları ile Wall Street’teki kar devrinin başlangıcında olacak.

Banka payları bu yıl şimdiye kadar büyük oranda yükseldi ve analistler, yatırım bankalarının güçlü sonuçları ile bu artışların sağlamlaşmasını bekliyor.

ABD petrol stoklarında geçen hafta beklenenden fazla yaşanan düşüşün akabinde petrol fiyatları Çarşamba günü yükseldi. Bu düşüş, ülkede artan talebin göstergesi oldu.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) datalarına nazaran 9 Nisan ile biten haftada ham petrol stoklarında 3,6 milyon varil düşüş yaşandı. Investing.com tarafından hazırlanan kestirimler, 2,2 milyon varil civarı düşüş istikametindeydi.

ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) resmi stok sayıları da Çarşamba günü açıklanacak.

OPEC, Salı günü bu yıl için dünya petrol talebi büyüme öngörüsünü yükseltti. Aşılama programları sürat kazandıkça salgının zayıflayarak seyahat kısıtlamalarının da gevşetmesini bekliyor.

WTI %1,2 artışla 60,88 dolar olurken Brent %1,1 yükselerek 64,34 dolardan süreç gördü. 

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,1 azalarak 1.745,75 dolar olurken EUR/USD %0,2 artışla 1,1966’dan alıcılandı.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ