• YARIM ALTIN
  3.164,00
  % -0,83
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  316899,700
  % -5,48
 • BIST 100
  %

Avrupa borsaları karışık, yine açılışın verdiği inanç artıyor

Avrupa borsaları karışık, yine açılışın verdiği inanç artıyor

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa borsaları Salı günü karışık açılıyor. Hindistan’da artan Covid-19 hadiselerine dair telaşlar sürse de dünya genelindeki majör iktisatların yine açılması ile hissedilen optimistlik de devam ediyor.

DAX %0,2 düşüş yaşarken CAC 40 %0,2 kaybetti ve FTSE 100 %0,6 yükseldi.

Pazartesi günü Wall Street’te Dow Jones Industrial Average %0,7 yükseldi, S&P 500 %0,3 kazandı lakin teknoloji paylarının dalın gerisinde kalması ile Nasdaq Composite %0,5 geriledi.

Asya’daki ticaret, Çin ve Japonya’daki tatillerle zayıf geçti.

Avrupa’ya tekrar dönersek AB üyesi devletlerdeki aşılama oranlarının süratle artması sayesinde salgından çıkışa dair inanç artıyor. Pazartesi günü Avrupa Kurulu, Haziran’dan itibaren kıtayı İngiltere üzere düşük olay oranlarının olduğu bölgelere ve büsbütün aşılanmış bireylere tekrar açma planını açıkladı.

ABD’de de benzeri bir optimistlik var. Birden fazla eyalet, aşı dağıtımı ortasında salgın kısıtlamalarını gevşetmeye devam ediyor. ABD’nin en çok etkilenen eyaletlerinden biri olan New York, birden fazla hareket kısıtlamasını yakında kaldıracağını duyururken bu ayın sonunda 24 saatlik metro hizmeti New York City’de devam edecek.

Bir karın ağrısı da Asya’da, bilhassa Hindistan’da. Ülkedeki ikinci dalga, durulma işareti göstermiyor. Salı günü raporlanan hadise sayısı 20 milyonu aştı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) geçen hafta dünya genelinde raporlanan her üç yeni hadiseden birinin Hindistan’dan bildirildiğini belirtti.

Salı günü kar raporları paylaşılmaya devam etti.

Norveçli telekomünikasyon şirketi Telenor (OL:TEL), bu yılın başında Myanmar’da yaşanan askeri bir darbenin akabinde ülkedeki operasyon bedeli büsbütün yok olduktan sonra birinci çeyrekte net ziyan paylaştı. Adecco (SIX:ADEN) ise işyerlerinin kademeli olarak açılmasının da yardımıyla kâra döndü.

Infineon (OTC:IFNNY), Deutsche Post DHL Group (OTC:DPSGY) ve Siemens Energy (DE:ENR1n) üzere isimlerden de sonuçlar bekleniyor.

Salı günü petrol fiyatları düşüş yaşadı. Hindistan’da artan olay sayıları telaş yaratıyor. Lakin yatırımcılar, Avrupa ve ABD üzere bölgelerdeki ekonomik toparlanmanın, genel yakıt talebini destekleyeceği konusunda optimistliğini koruyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ABD ham petrol arzı bilgileri de ilgiyle takip edilecek.

ABD ham petrol vadeli süreçleri %0,1 düşüşle 64,44 dolar olurken Brent %0,1 kaybederek 67,50 dolardan süreç gördü. Bu yıl şimdiye kadar her ikisi de %30 yükselmiş durumda.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,3 kayıpla 1.786 dolar olurken EUR/USD %0,2 kayıpla 1,2037’den alıcılandı.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ