• YARIM ALTIN
  3.161,00
  % -0,89
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  316532,746
  % -5,24
 • BIST 100
  %

Avrupa borsaları yüksek, Alman IFO raporu açıklanacak

Avrupa borsaları yüksek, Alman IFO raporu açıklanacak

Müellif: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Pazartesi günü yüksek açılıyor. Dünya iktisadının uygun bir toparlanma yolunda olduğuna dair işaretler çoğalıyor.

DAX %0,1 artarken CAC 40 %0,1 ve FTSE 100 %0,1 yükseldi.

Cuma günü Wall Street yüksek kapattı. Örneğin S&P 500, gün içinde tepeyi gördükten sonra günü %1,1 yüksek bitirdi ve bu müspet ton Asya’da da devam etti. Rekor düzeylerde Covid-19 hadisesi ile boğuşan Hindistan’ın Nifty 50 endeksi bile %1,2 yükseldi.

Risk iştahı global ekonomik gelişmeye dair güçlü işaretlerle desteklendi. ABD dataları rekor yüksekliklere çıkarken Avrupa’nın çift tabanlı resesyonunun biteceğine işaret eden datalar paylaşıldı.

Almanya’nın oldukça dikkatle takip edilen Ifo İş İklimi Endeksi Nisan ayı raporu, bugün hissiyatın gelişmiş olduğunu teyit edebilir. ABD’nin birinci çeyrek GSYH sayıları ile daha sağlam datalar elde edeceğiz. Aktivitenin pandemi öncesi düzeylere dönmesi bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde, merkez bankasının acil durum tahvil alım programında geri çekilmenin tartışma konusu olmadığına dair piyasalara garanti verdi. Fed’in, Çarşamba günkü toplantı sonucunda mevcut duruşunu pekiştirmesi bekleniyor.

Avrupa’da çıkar devri devam ediyor. Philips (AS:PHG) çeyrek devirlik çekirdek karlarında %74 artış paylaşıp salgından ötürü hastane ekipmanı ile şahsî sağlık uygulamalarına olan talebi münasebet göstererek 2021 görünümünü yükselttikten sonra payları ilgi odağında olabilir.

Pazartesi günü Pearson (LON:PSON) ve Michelin (PA:MICP) rapor sunacak.

Bununla birlikte kurumsal ilginin birçok ABD’nin teknoloji devlerinde olacak. Tesla (NASDAQ:TSLA), Facebook (NASDAQ:FB) ve Apple (NASDAQ:AAPL), bu hafta çıkarlarını paylaşacak isimler ortasında.

Pazartesi günü petrol fiyatları zayıfladı. Hindistan ve Japonya’da artan hadise sayılarının, Asya’daki talebe ziyan vereceğinden kaygı duyuluyor.

WTI %1,2 düşüşle 61,41 dolar olurken Brent %1,2 kayıpla 64,64 dolardan süreç gördü. Her iki mukavele de geçen hafta %1 civarı düşüş yaşadı.

Hindistan Pazar günü bir gün içinde yeni rekor düzeyde olay görürken Japonya’da Tokyo, Osaka ve öbür iki vilayette nüfusun yaklaşık dörtte birini etkileyen inanılmaz hal başladı.

Öte yandan altın vadeli süreçleri 1.777,55 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,2109’dan alıcılandı.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ