• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323638,684
  % -0,88
 • BIST 100
  %

Avrupa borsaları yüksek, Daimler’in güçlü çıkarları takviye oluyor

Avrupa borsaları yüksek, Daimler’in güçlü çıkarları takviye oluyor

Müellif: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Cuma günü yükseldi. Alman araba devi Daimler’in (OTC:DDAIF) güçlü sonuçları ile global ekonomik toparlanmaya dair artan hissiyat takviye oldu.

DAX %0,5 artarak rekor düzeye çıkarken CAC 40 %0,2 yükseldi. FTSE 100 %0,5 yükselişle 52 haftanın yeni yükseğine ulaşırken Euro Stoxx 50 %0,3 kazanarak tüm vakitlerin yükseğini gördü.

Avrupa’nın yanında dünya piyasaları da rekor düzeylere çıktı. Global aşılama programı ile büyük mali paketlerin, bastırılmış talebi ortaya çıkaracağı bekleniyor.

ABD’de Perşembe günü bunun ispatı görüldü: Mart ayında perakende satışlar %9,8 artışla beklentileri kolay kolay geçti. Üç aylık büyüme dinamiği bir nebze yavaşlasa da Çin iktisadı yıllık %18 üzerinde büyüme paylaştı.

Cuma günkü coşkuya, araba dalının liderliğinde Avrupa’daki güçlü kurumsal sonuçlar da eklendi.

Daimler (DE:DAIGn) Çin’de daha yüksek araç fiyatları ile güçlü bir talep raporladı. Mercedes Benz otomobillerinin güçlü performansı sayesinde çeyrek periyotluk faaliyet kârında artış yaşandı.

Mart ayında Avrupa araba kayıtları, Cuma günkü datalara nazaran yıllık %63 artış kaydetti. Dal, koronavirüs karantinalarının satışlarda yıkıma yol açtığı geçen yıl yaşanan ziyandan toparlandı. İngiltere’yi hariç tutan AB satışları daha da güçlü bir halde %87 artış yaşadı.

Öte yandan HelloFresh (DE:HFGG), müşterilerin, salgın sırasında meskende daha çok yemek pişirmeye başlamasıyla birinci çeyrek için güçlü ön sonuçlar duyurup 2021 görünümünü yükselttikten sonra %4,8 kazandı.

Öte yandan L’Oreal (PA:OREP), birinci çeyrek satışlarında artış raporlamasına karşın %1,6 kaybetti. Global iktisat tekrar açılırken müşterilerin beklenmedik bir biçimde döneceği beklentileri ortasında lüks tüketim bölümü güçlü artışlar yaşadı.

İktisat bilgileri cephesinde Euro bölgesinin Mart ayı kesin enflasyon sayıları var lakin bunun, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) fikir yapısı üzerinde ani bir tesir yapması mümkün görünmüyor.

Cuma günü petrol fiyatları, Çin ve ABD’deki güçlü ekonomik toparlanmalar üzerine gelişmiş bir petrol talebi görünümü ile bir ayın yükseğine ulaştı.

Hem OPEC hem de IEA (uluslararası Güç Ajansı), bu yıl için dünya petrol talebi büyümesi öngörülerini yükseltti.

WTI %0,4 artışla 63,70 dolar olurken Brent %0,4 yükselerek 67,22 dolardan süreç gördü. 

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,3 azalarak 1.762,45 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,1974’ten alıcılandı.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ