• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323661,397
  % -0,50
 • BIST 100
  %

Avrupa borsaları yüksek, Deutsche Bank’ın etkileyici birinci çeyrek sonuçları

Avrupa borsaları yüksek, Deutsche Bank’ın etkileyici birinci çeyrek sonuçları

Muharrir: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Çarşamba günü yüksek açılıyor. Yatırımcılar, kurumsal çıkar raporları ile ağır bir günde Fed’den gelecekleri bekliyor.

DAX %0,1 artarken CAC 40 %0,1 ve FTSE 100 %0,3 yükseldi.

Avrupa’da birinci sınıf birçok şirket, Çarşamba günü yararlarını raporladı ve bankacılık bölümü ilgi çekebilir.

Deutsche Bank (DE:DBKGn) 2014’ün birinci çeyreğinden bu yana en uygun çeyreklik kârını paylaştı. Yatırım bankasının gücü, devam eden yine yapılandırma programı ile koronavirüs salgınının tesirlerini telafi etmeye yardımcı oldu.

Santander (MC:SAN) birinci çeyrek net kârının, neredeyse beş kat yükseldiğini söyledi. Covid-19 ile alakalı bir yıl evvelki üzere bir karşılık ayırmadı ve ABD ünitesinde güçlü bir performans olduğunu bildirdi.

Lloyds Banking Group (LON:LLOY) da güçlü sonuçlar paylaştı. Gelişmiş ekonomik görünüm nedeniyle beklenen kredi kaybı karşılıklarının özgür kalması ile desteklenerek vergi sonrası 1,4 milyar sterlin (1,9 milyar dolar) kâr elde etti.

Buna ek olarak Dassault Systemes (PA:DAST) de hem faaliyet kârında hem de birinci çeyrek gelirinde artış raporlarken tüm yıl görünümünü düşürdü.

Covestro (DE:1COV), Delivery Hero (DE:DHER), Spotify (NYSE:SPOT) ve GlaxoSmithKline (NYSE:GSK) üzere isimler de çıkarlarını paylaşacak.

Başka yandan Fed’in iki günlük siyaset toplantısı Çarşamba günü bitiyor lakin son aylarda iktisat cephesinden gelen düzgün haberlere karşın ultra genişlemeci para siyasetlerinde rastgele bir değişim yapması beklenmiyor.

Fed Lideri Jerome Powell, karar duyurulduktan kısa bir müddet sonra basın toplantısı yapacak ve genişleyici para siyasetinin, uzunca bir müddet daha yürürlükte olacağını tekrarlaması ve tahvil azaltım tezlerini boşa çıkarması bekleniyor.

Avrupa’da bilgi cephesinde Almanya’nın GfK tüketici hissiyatı anketi, Mayıs ayında -6,1’den -8,8’e düşerek hayal kırıklığı yarattı.

Çarşamba günü petrol fiyatları yükseldi. Yatırımcılar, OPEC+’nın kademeli üretim artışı ile devam etme kararı ile ABD ham petrol stoklarında yaşanan artışın tesirlerini sindirmeye çalışıyor.

WTI %0,4 artışla 63,21 dolar olurken Brent %0,4 yükselerek 66,14 dolardan süreç gördü.

Salı günü OPEC+ komitesi, planlandığı üzere Mayıs ayından itibaren ham petrol üretimini artırma kararı aldı. Bu yıl güçlü bir toparlanma yaşanacağına dair itimat, Hindistan üzere ülkelerde görülen hadise artışlarına karşın artıyor.

Lakin bu olumlu gelişmeler, Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) raporu ile dengelenmiş olmalı. Rapor, geçen hafta stoklarda 4,3 milyon varil artış olduğunu söyledi.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,6 artışla 1.768,95 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,2077’den alıcılandı.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ