• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323708,448
  % -0,41
 • BIST 100
  %

Avrupa borsaları yüksek, olumlu yararlar Hindistan’daki Covid telaşlarını telafi etti

Avrupa borsaları yüksek, olumlu yararlar Hindistan’daki Covid telaşlarını telafi etti

Müellif: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları, bu yıl şimdiye kadar yaşadığı en makûs günlük kaybın akabinde Çarşamba günü yüksek süreç gördü. Güçlü kurumsal yararlar, Hindistan’daki Covid-19 artışına dair tasaları yatıştırdı.

DAX %0,5 artarken CAC 40 %0,6 ve FTSE 100 %0,5 artış yaşadı. Stoxx 600 ise Salı günü yaklaşık %2 düşüş yaşadıktan sonra %0,6 kazandı.

Teknoloji payları en çok kazananlardan oldu. Yarı iletken ekipman üreticisi ASML (AS:ASML), tüm yıl satış iddiasını yükselttikten sonra %4,8 yükseldi.

Daha küçük rakibi ASM International (OTC:ASMIY) %0,6 yükselirken Telekom şirketi Ericsson (BS:ERICAs), birinci çeyrek kâr beklentilerini aşmasına karşın %0,7 geriledi.

Öte yandan Heineken (OTC:HEINY) %3,5 artış gösterdi. Dünyanın en büyük ikinci içki üreticisinin ticaret güncellemesi, birinci çeyrek için beklenenden daha uygun bira hacmine işaret etti.

Kering’in (PA:PRTP) öncü markası Gucci tekrar büyüme gösterirken kümenin payları %0,4 yükseldi. Roche (SIX:RO) ise satışlarında ufak düşüşlere karşın yıllık rehberliğini onayladı.

Bununla birlikte Akzo Nobel (OTC:AKZOY) %0,8 geriledi. Hollandalı boya şirketi birinci çeyrek kârında %90 artış raporlarken 1,2 milyar dolarlık pay senedi geri alım programı duyurdu. Boya ve kaplama işi ivme ve pazar hissesi kazandıkça bu yıl birçok defa rekor düzeylere yükselmişti.

Juventus (MI:JUVE) %10 kaybetti. İtalyan futbol kulübünün de kurucu üyesi olduğu Avrupa Harika Ligi, altı İngiliz kulübünün ayrılmasıyla sarsıldı.

Hindistan’da rekor kıran hadiselere ve tekrar uygulanan seyahat kısıtlamalarının global ekonomiyi frenleyeceğine dair kaygılar devam ediyor.

Dünyanın en ağır nüfuslu ikinci ülkesi Hindistan, Salı günü en berbat günlük vefat sayısını raporladı. Bu, ülkenin birçok bölgesinde altı günlük bir karantina uygulanmasına yol açtı ve pek çok ülke Hindistan’ı, seyahat yasağı olanlar listesine aldı.

Avrupa’da İngiltere TÜFE verisi, %0,8 beklentilerine kıyasla Mart ayında yıllık bazda %0,7 yükseldi. Bu, İngiltere Bankası’nın, ultra genişlemeci para siyasetini sıkılaştırmak için ani bir baskı altında olmadığına işaret etti.

Çarşamba günü petrol fiyatları zayıfladı. Dünyanın en büyük üçüncü ham petrol ithalatçısı Hindistan’da artan hadiselere ve ABD ham petrol stoklarında görülen sürpriz bir artışa dair tasalar, yakıt talebi tasalarını yine su yüzüne çıkardı.

ABD Güç Bilgilendirme Dairesi (EIA) Çarşamba günü stok datalarını paylaşacak.

WTI %0,2 düşüşle 62,52 dolar olurken Brent %0,3 kayıpla 66,40 dolardan süreç gördü. Her iki kontrat de 2021’de %30’a yakın kazandı.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,2 artışla 1.781,85 dolar olurken EUR/USD %0,2 düşüşle 1,2005’ten alıcılandı.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ