• YARIM ALTIN
    3.164,00
    % -0,83
  • %
  • %
  • %
  • %
  • %
  • BITCOIN/TL
    316031,184
    % -6,35
  • BIST 100
    %

Aylık kıymetlendirme: Altın, dolar/TL, BIST ve petrol Nisan ayını nasıl geçirdi?

Aylık kıymetlendirme: Altın, dolar/TL, BIST ve petrol Nisan ayını nasıl geçirdi?

Investing.com – Nisan ayının son süreç gününde, en çok takip edilen varlık ve yatırım araçlarındaki son değişimler şöyle:

Ons altın, Ocak-Şubat- Mart periyodunu kapsayan yılın birinci çeyreğini kayıpla geçirmesinin akabinde Nisan ayında %3,5 primlendi ve bu ayı yükselişle kapatmaya hazırlanıyor. Teknik düzey olarak 1.766 dolar üzeri kapanış müspet seyrin devamı için değerli görülüyor.

ABD 10 yıllık tahvil faizi, Ocak ayında %1,0 düzeyini aşmasıyla yükselişini hızlandırdı ve Şubat’ta 1,60’ı Mart ayında ise 1,70’i geçerek son bit yılın doruğuna çıktı. Nisan ayında ise 1,53 düzeyine gerilemesinin akabinde bu hafta 1,63 düzeyinde süreç gören faiz, ayı düşüşle kapatmaya hazırlanıyor.

USD/TRY, Mart ayında %10 yükselmesinin akabinde bu ay içinde evvel %2 kadar geriledi ve 8,0 düzeyi altını test etti. Bu hafta başında ise 8,48’e çıkarak kayıplarının tamamını sildi. Bugün 8,25 düzeyi yakınında süreç gören kur, Nisan ayını açılış düzeyi yakınında kapatmaya hazırlanıyor. Kur, yalnızca Mart ayındaki süratli atağıyla yıllık bazda birinci çeyreği %10 yükselişle kapatmıştı. İkinci çeyreğin birinci ayı ise volatilitenin akabinde ayın başındaki düzeyin yakınında kapanışa işaret ediyor.

Gram Altın, Şubat ayında 400 TL altına inerek sene başı prestijiyle %9 kadar paha kaybetmesinin akabinde Mart ayında kur tesiriyle süratli yükseliş yaşadı. Nisan ayında da %3,5 oranında yükselen gram altın böylece sene başı kaybını sildi ve %3 kadar da primlenmiş oldu. Fiyat, ayı 468 TL yakınında kapatmaya hazırlanıyor.

EUR/USD yılın birinci çeyreğinde sert düşüş yaşadı. Kaybın büyük kısmını Mart ayında veren parite 1,17’ye inerek Kasım sonrası en düşük seviyeyi gördü. Nisan ayında %3 primlenerek tekrar 1,20 düzeyine çıkan parite Mart kayıplarını da silmiş oldu.

Mart ayındaki düşüşün akabinde Nisan ayında %6’ya yakın yükselen Brent petrol, 65 dolar düzeyini koruyarak son bir yılın en yüksek düzeylerinde süreç görüyor. Pandemi sonrası rekor kayıp veren ve vadelide eksiye kadar inen fiyatlar aylık bazda yükselişini Kasım’da hızlandırdı ve bu süratli hareket Mart ayında durdu. Bu ay ise daha sakin olmakla bir arada yükseliş devam etti ve fiyat yıllık bazda %30’a yakın yükseldi.

BİST 100, Mart ayındaki sert kaybını bu ay telefi edemedi. Endeks bu ay içinde en düşük 1.308 puanı, en yüksek 1.445 puanı gördü ve son vakitlerde ise 1.400 – 1.350 puan aralığında süreç gördü. Aylık bazda Nisan ayında %1’in altında çok hudutlu yükseliş yaşayan endeksin sene başı kaybı ise %5.

Muharrir: Deniz Engin

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ