• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323508,679
  % -0,43
 • BIST 100
  %

Bakan Çavuşoğlu Suudi Arabistan’a ziyarette bulunacak

Bakan Çavuşoğlu Suudi Arabistan’a ziyarette bulunacak

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’nun 10-11 Mayıs 2021 tarihlerinde Suudi Arabistan Krallığı’na bir ziyaret gerçekleştireceği kaydedildi.

Açıklamada, Çavuşoğlu’nun ziyareti çerçevesinde Suudi mevkidaşı Prens Faysal bin Farhan bin Abdullah El Suud ile bir ortaya geleceği, görüşmede ikili bağların ve bölgesel hususların istişare edileceği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kral Selman bin Abdülaziz El Suud ile görüşmüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 5 Mayıs tarihinde, Suudi Arabistan Hükümdarı Selman bin Abdülaziz El Suud ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, görüşmede ikili sıkıntılarla ilgili konular ve iş birliğini ilerletecek adımların değerlendirildiği aktarılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan Hükümdarı Selman ortasında 21 Kasım 2020’de gerçekleştirilen telefon görüşmesinde, iki ülke bağları ele alınmış, devir başkanlığını Suudi Arabistan’ın yaptığı G20 Önderler Doruğu’na ait değerlendirmelerde bulunulmuştu.

Erdoğan ve Kral Selman, ikili alakaların geliştirilmesi ve sıkıntıların giderilmesi için diyalog kanallarının açık tutulması konusunda mutabık kalmıştı.

Suudi Arabistan’a 7 kesimde ihracat sıfırlandı

Bir müddettir Türkiye’ye karşı ismi konmamış bir boykot uygulayan Suudi Arabistan’a yönelik toplam ihracat sayılarının neredeyse sıfırlandığı kaydedilmişti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) sayıları bilgilerine nazaran, 7 dalda krallığa yapılan ihracatın Mart ayında sıfır çektiği görülmüştü. Bu bölümler, gemi-yat, halı, mücevher, su eserleri ve hayvansal mamuller, süs bitkileri, tütün, yaş meyve ve zerzevat ile öteki sanayi eserleri oldu.

Bunun rağmen kimi ihracat aktivitesinin zayıf olsa da devam ettiği görüldü. 19 milyon dolarlık Mart ihracatının 6 milyon doları elektrik ve elektronik bölümünden geldi. Bu bölümü deri ve deri mamulleri ve çelik dalı takip etti.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ