• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323539,653
  % -0,52
 • BIST 100
  %

Banka karları, Coinbase halka açılıyor, IEA petrol kestirimini yükseltti – Piyasalarda neler oluyor?

Banka karları, Coinbase halka açılıyor, IEA petrol kestirimini yükseltti – Piyasalarda neler oluyor?

Müellif: Geoffrey Smith

Investing.com – Coinbase, direkt kotasyon aracılığı ile 65 milyar dolardan fazla paha biçecek bir referans fiyatıyla halka açılacak. Bitcoin ve Dogecoin, yansıyan ihtişamının tadını çıkarıyor. JPMorgan (NYSE:JPM) ve Goldman Sachs (NYSE:GS) için beklentiler, birinci çeyrekte mükemmel karlar paylaşacakları istikametinde. Fransız lüks tüketim kümeleri yolu esasen açtı. Sayıları bekleyen paylar konsolide olurken IEA’nın, bu yıl için talep varsayımlarını artırma konusunda OPEC’e katılması sonrasında petrol bir yılın yükseğinde.

14 Nisan Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Coinbase halka açılıyor, Bitcoin ve DogeCoin yeni yüksekleri gördü

Hacmen dünyanın en büyük ikinci kripto parası olan Coinbase, direkt listeleme aracılığı ile halka açılacak ve bu, kripto para ünitelerini ana akım finansallığa hakikat ilerletecek bir dönüm noktası niteliğindeki bir gelişme.

Referans fiyat, Intercontinental Exchange (NYSE:ICE) Group ile paralel ve London Stock Exchange Group’tan (LON:LSEG) fazla olarak pay başına 250 dolar olarak belirlendi ve şirketin bedeli 65 milyar dolar olacak.

Şirket bu ayın başlarında yılın birinci çeyreğinde 1,8 milyar dolar civarı gelir kaydettiğini söyledi. Bitcoin, Ether ve öbür dijital dövizlerdeki büyük artışlar sayesinde geçen yıla nazaran %800 yükseldi.

Bitcoin birinci kere 64.000 dolar üzerine çıkarken bir latife olarak başlayan ve son aylarda Elon Musk tarafından oldukça övülen DogeCoin, bariz bir fiyat tetikleyicisi olmaksızın %75 yükseldi.

2. Bankalar ve lüks tüketim kümeleri yarar dönemini başlatıyor

Birinci çeyrek yarar dönemi başlıyor. Piyasa öncesinde JPMorgan, Wells Fargo (NYSE:WFC) ve Goldman Sachs raporları var. Üçünün de büyük artışlar raporlaması bekleniyor.

JPMorgan ve Goldman’ın bilhassa de SPAC listelerindeki muazzam artış yoluyla, uygun sermaye piyasası trendlerinden yararlanmaları bekleniyor. Bu, M&A (birleşme ve satın alma) danışmanlık işlerine yardım edecek.

Fransız lüks tüketim kümeleri LVMH ve Christian Dior da etkileyiciydi. Her ikisi de varlıklı müşterilerinin, harcamalarını seyahat ve cümbüşten çantaya ve modaya kaydırmasıyla yıldan yıla satışların keskin bir halde arttığını raporladı. Payları Gucci sahibi Kering (PA:PRTP) üzere rekor düzeyleri gördü.

3. Borsalar çıkar raporları ve Coinbase öncesi sakin, Powell konuşma yapacak

ABD borsaları kilit banka çıkarları öncesinde sakin seyrediyor. ABD iktisadının sıhhatinin bir temsili olarak gözler, bilhassa de JPMorgan ve Wells Fargo’da.

Dow Jones 10 puan düşerken S&P 500 benzeri ölçülerde yükseldi. Nasdaq %0,2 kazandı. Mart enflasyonunun negatif bir şok tesiri yaratamamasının akabinde Salı günkü tahvil rallisinin destekleyici tonundan faydalanmaya devam ettiler.

Bankalara ek olarak Bed Bath & Beyond (NASDAQ:BBBY), Hooker Furniture (NASDAQ:HOFT) ve Infosys (NYSE:INFY) de rapor sunacak. Fed Lideri Jerome Powell, New York İktisat Kulübü’nde konuşma yapacak lakin merkez bankasının niyet yapısına dair yeni bir bilgi sunması mümkün değil.

 4. J&J aşısı, AB aşılama programı için yeni bir tehdit oluşturuyor

İtalyan gazete La Stampa’ya nazaran Avrupa Komitesi Johnson & Johnson (NYSE:JNJ) ve AstraZeneca (NASDAQ:AZN) ile mukaveleleri bittiğinde yenilemeyecek.

J&J, Salı günü Avrupa’da aşı dağıtımını durduracak. ABD sağlık yetkilileri, az ve şiddetli bir kan pıhtılaşması ile muhtemel bağ araştırılırken aşı kullanımının durdurulması tavsiyesinde bulundu. Her iki aşı da adenovirüs temelli teknolojiye dayanıyor.

J&J, ikinci çeyrekte AB’de 50 milyondan fazla kişiyi korumak için blokun toplam aşı programının dörtte birinden fazlasını sağlamak üzere kontrat yapmıştı. Münasebetiyle sürü bağışıklığının kazanılmasının ertelenmesi tehdidi yaratıyor, bu da bloğun yaz turizm dönemini kurtarma teşebbüslerini önemli biçimde baltalayabilecek bir şey. EasyJet Haziran’a kadarki üç ayda kış devrindeki %14’e kıyasla toplam kapasitesinin %20’si ile uçmayı beklediğini söylemişti.

5. IEA petrol talebi iddialarını yükseltiyor, EIA stokları paylaşılacak

Milletlerarası Güç Ajansı (IEA) da OPEC üzere global petrol talebi iddiasını bu yıl için Mart iddialarına nazaran ortalama 230.000 varil yükseltti.

Bununla birlikte salgınla ilgili devam eden rüzgârları düşünerek artışın birçoklarını yılın ikinci yarısına çekti. IEA, OPEC+ kümesinin arz etmeyi kabul ettiğinin ötesindeki bir ölçünün ikinci yarıda online olması için günde 2 milyon varil daha fazla kapasiteye gereksinim duyulacağını beklediğini söyledi.

WTI %1,6 artışla 10 günün yükseği 61,17 dolar olurken Brent %1,6 artarak 64,70 dolara ulaştı. ABD hükümetinin stok dataları her zamanki saatinde yayınlanacak ve geçen ham petrol stoklarında 2,9 milyon varil düşüş yaşamış olması bekleniyor.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ