• YARIM ALTIN
  3.161,00
  % -0,89
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  317122,673
  % -5,90
 • BIST 100
  %

Bankamatik Kartı Nasıl İptal Edilir

Bankamatik Kartı Nasıl İptal Edilir

Bu yazımızda kredi kartı kadar çok kullanmasak ta nakit kullanmak ve bozuk para taşımak yerine tercih ettiğimiz banka kartını nasıl iptal ettirebiliriz sorusunun cevaplarını arayacağız. Öncelikle Türkiye de gelişen bankacılık sektörü banka kartlarının da kullanımını hızlandırmıştır. Kısaca Banka kartları hesap açtığınız bankalar tarafından size verilen, ATM’den para çekmenize veya hesabınıza para yatırıp bankacılık işlemleri yapmanıza yardımcı olan kartlardır.

Bu kartlar ile ATM’ ler den para çekebilir ve pos cihazı bulunan her yerde alışveriş yapabilirsiniz. Peki kullandığımız bu kartları nasıl iptal edebiliriz? Öncelikle iptal işlemleri için yazılı dilekçe ile çalıştığınız banka şubesine başvurmanız gerekmekte. Bu dilekçenin yazımı oldukça kolaydır. Dilekçenin sağ üstüne tarih, sol üstüne banka adı ve altına şubesi yazılmalı. Altına paragraf ile başlayarak şubenizde aktif olarak kullandığım şu hesap numaralı banka hesabıma bağlı şu numaralı banka kartımı iptal etmek istiyorum. Daha sonra en alt bölüme isminiz soy isminiz TC Kimlik Numaranız ve adres bilgileriniz ile imzanızla dilekçeyi yazmış oluruz.

Bankamatik Kartını İptal Etmek

Banka müşterileri banka hesaplarına bağlı olan banka kartlarının iptalini isteyebilir. Bankacılık mevzuatında bu durum 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’ nun 25. Maddesinin 2. Paragrafı şu şekildedir: “Kart hamili talep etmek suretiyle kartı iptal ettirmek ve sözleşmeyi feshetmek hakkına sahiptir.” Burada yer alan hükümler dışında yapılan bazı iptal talepleri geçersiz sayılabilmektedir. Bu durumda müşterilerin ileride oluşabilecek problemleri engellemek için bu hükme dikkat etmeleri önem arz etmektedir. Kartların iptal ettirilmesi ile alakalı bu hususlara dikkat edilmesi durumunda bu tür sorunlar yaşanmayacaktır.

Kart İptal Dilekçesi

Bankaya yapılacak başvurularda, başvuru sonucunda yapılan iptal işlemlerinin bir nüshasının istenmesi ve bu nüshanın saklanmasında fayda var. Böylelikle ileride oluşabilecek problemleri kısa zamanda çözebiliriz. Sizde banka kartlarının nasıl iptal ettirileceği konusunda kısa da olsa aldığınız bu bilgilerle iptal etmek istediğinin banka kartlarını iptal ettirebilirsiniz. Banka müşterileri için sorun haline dönüşen bankacılık işlemleri çoğu kez mahkeme süreçleri ile sonuçlanmıştır. Bu tür problemlerin önüne geçebilmek için öncelikle bankaya müracaat edilmeli ve izlenecek yöntemler de dikkatli olmak zorundayız. Dolayısıyla ilk etapta gözümüz kapalı imzaladığımız bankaların sunduğu sözleşmeyi imzalama aşamasında dikkatli hareket etmek çoğu sorunun önüne geçer.

YORUMLAR YAZ