• YARIM ALTIN
  3.159,00
  % -0,95
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  316866,741
  % -5,13
 • BIST 100
  %

Biden’den minimum fiyatta artış imzası

Biden’den minimum fiyatta artış imzası

ABD Lideri Joe Biden, federal hükümetten ihale alan işletmelerin çalışanlarına saatlik en az 15 dolar fiyat vermesini gerektirecek bir kararname ile hükümetin alım gücünü iş şartlarını düzgünleştirmek için kullanmayı hedefliyor.

Obama devrindeki maddeyi güncelleyerek, federal ajansların Ocak 2022’den itibaren yapacağı tüm yeni kontratlarda saatlik 4,05 centlik bir minimum maaş artırımı olacak. Bundan sonrasında ise asgarî saatlik maaşlar enflasyona oranla yıllık olarak güncellenecek.

Çeşitli bölümlerin karara karşı muhalif bir hal takınacağı düşünülüyor. Şirketlerin ana argümanı ise 15 dolarlık mecburî taban fiyat uygulamasının salgından yeni toparlanan ekonomik şartlarda istihdam toparlanmasını tehlikeye atacağı istikametinde.

Biden zenginler için vergiyi artırıyor

22 Nisan’daki bir haber nazaran, Biden sermaye karı vergisi oranının neredeyse ikiye katlanarak yüzde 39,6’ya çıkarılmasını önerecek ve bu oran yatırım geliri üzerindeki mevcut bir ek vergi ile birleştiğinde yatırımcılar için federal vergi oranlarının yüzde 43,4’e kadar çıkabileceği manasına geliyor.

Plan şimdi kamuya açık olmadığı için isminin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, planın 1 milyon dolar yahut daha fazla kazananlar için sermaye karı oranını yüzde 39,6’ya çıkaracağını, mevcut taban oranının yüzde 20’ye yükseltileceğini belirterek Obamacare’i finanse eden yatırım geliri üzerinden yüzde 3,8’lik bir vergi uygulanacak ve finansal varlıkların getirilerindeki vergi oranını fiyat ve maaş geliri üzerindeki en yüksek orandan daha yükseğe iteceklerini söylediler.

Bu teklif, yatırım getirilerini işgücünden daha düşük olarak vergilendiren vergi kanununun uzun müddettir devam eden hakimiyetini bilakis çevirebilir. Biden, varlıklı bireyler için sermaye çıkarlarını ve gelir vergisi oranlarını eşitleme kampanyası yürütmüş ve birçoğunun orta sınıf personellerden daha düşük fiyatlar ödemesinin haksızlık olduğunu söylemişti.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ