• YARIM ALTIN
  3.164,00
  % -0,80
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  316474,201
  % -5,61
 • BIST 100
  %

Borsada Keriz Silkeleme Nedir?

Borsada Keriz Silkeleme Nedir?

Borsayı bizler algoritmaya benzetebiliriz. Çünkü çözülmesi zor ve emek gerektiren bir piyasadır. Bazı uyanıklar, borsada bir gecede zengin olma, hayal ettiği hayatı yaşama hevesiyle doğru dürüst bilgisi olmadan, oradan buradan kulaktan dolma bilgilerle borsada işlem yapmakta ve yatırımlarını bir gecede kaybetmektedir. Daha önce sitemizde yayınladığımız Borsa Eğitimi ve Borsa Nasıl Oynanır ve Nasıl Para Kazanılır? yazımızda da belirttiğimiz gibi borsa bilgi birikimleri ve deneme yanılma yoluyla öğrenilen bir kazanç yoludur. Borsada yapmış olduğu işlemler sonrası adı borsa milyarderleri diye anılan Warren Buffett, George Soros, Jim Rogers, John Paulson gibi isimlerin borsa başarı makalelerini okuduğunuzda sanırım ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Bu yazımızda, borsa bilgisi olmayan toy borsacıların kısa sürede çok para kazanma hırsını bilen kurt borsacılar tarafından tertiplenen Borsada Keriz Silkeleme olayından bahsedeceğiz.

Keriz Silkeleme Nasılı Yapılmaktadır

Şunu hemen belirtelim ki borsada keriz silkeleme sadece bizim borsamıza has bir tekniktir. Dünyanın diğer borsa piyasalarında böyle bir terimi duyamazsınız. Halka arz edilmiş, işlem değeri düşük hisse senetlerinin fiyatlarının çok kısa sürede fiyatının çok yükseleceği haberiyle toy borsacılara satılması olarak tanımlayabiliriz. Keriz Silkelemeyi bir örnek vererek anlatmaya çalışalım. Kurt borsacılar, halka arz oranı az ve piyasalarda ki değeri düşük olan hisse senetlerini toplayarak bir havuzda biriktirir. Biriktirilen bu hisse senetlerin satıcıları da yine aynı adamlar olduğu için suni bir artışla hisse senedinin değerini yavaş yavaş yükseltirler. Belli bir fiyata eriştikten sonra fiyat artışı durdurulur.

İkinci aşama ise bu işlem değerleri düşük olan hisse senetlerinin yakında çok değerleneceği, fiyatlarının kat kat artacağı haberlerini yaymaya başlarlar. Bu reklam işleri ekonomi sitelerinde, makalelerde, borsa dergilerinde ballandıra ballandıra anlatırlar. Birde bu hisse senetlerini toplamış olanlar anlaşmalı olduğu aracı kurumlarda devreye girer ve hisse senedinin geleceğinin ne kadar parlak olacağı tüyolarıyla toy borsacıların beynini yıkamaya başlarlar. Yani bir nevi olta atma olarak da değerlendirebiliriz. Gaza gelen ve kısa sürede zengin olma hayaliyle yanıp tutuşan toy borsacılar fiyatı yükseltilmiş ve daha da yükseleceği düşüncesiyle bu hisse senetlerini almaya başlarlar.

Havuzda ki hisse senetleri bitince operasyon başarılıyla tamamlanmış olacaktır. Havuzda ki hisse senedi kalmayınca hisse senedi yavaş yavaş gerçek değerini bulmaya yani eski fiyatına düşmeye başlayacaktır. Böylece şişkin fiyata aldıkları sığ diye tabir edilen işlem değeri düşük hisse senetleri toy borsacıların elinde patlayacaktır.

İşte bu tuzağa düşenlere borsacılar keriz diye adlandırmaktadır. Bu işi organize edenlere de keriz silkeleyici adı verilmektedir. Böyle bir hataya düşmemek için borsa eğitimi almak ve ciddi aracı kurumlarla çalışmak gerekir. Yoksa elindeki avucunda ki birikmişler çok kısa sürede buharlaşıp gidecektir.

YORUMLAR YAZ