• YARIM ALTIN
  3.165,00
  % -0,77
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  319944,126
  % -4,02
 • BIST 100
  %

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Ermenileri Patriği Maşalyan’a ileti gönderdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Ermenileri Patriği Maşalyan’a ileti gönderdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan bildirisinde, Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan ve Ermeni toplumunun değerli üyelerini selamlayarak, “Birinci Dünya Savaşı’nın sıkıntı kurallarında hayatlarını kaybeden Osmanlı Ermenilerini hürmetle yad ediyor, torunlarına taziyelerimi sunuyorum.” tabirlerini kullandı.

Etnik kökeni, dini, lisanı, rengi fark etmeksizin herkesin insanlık ailesinin fertleri olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Bu topraklarda asırlardır barış içinde daima birlikte yaşıyor, ay yıldızlı al bayrağımızın gölgesinde huzur buluyoruz.” dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bizi bir ortada tutan ne çıkardır, ne de hesaptır; bizi bir ortada tutan birebir ülkeye, birebir bedellere, birebir yüksek ülkülere olan samimi bağlılığımızdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin eşit, özgür ve onurlu vatandaşları olmak, hepimiz için gurur kaynağıdır. Ortak kültürümüz, Ermeni toplumunun mimari, musiki ve sanattaki katkılarının yanı sıra yetiştirdiği birçok tabip, mühendis, hukukçu, iş insanı ve meslek erbabının bilgi ve alın teriyle zenginleşmiş, gelişmiştir. Türkler ile Ermenilerin asırlarca süren ve insanlığa örnek olan birlikte yaşama kültürünün unutulmasına müsaade veremeyiz. Tarihçilerin yapması gereken tartışmaların üçüncü taraflarca siyasallaştırılarak, ülkemize yönelik müdahale aracı haline getirilmesinin kimseye bir yararı olmamıştır. Kimliğimizi yalnızca, ruhumuzda geçmişin bıraktığı sancılar üzerine inşa etmenin yeni jenerasyonlara de büyük bir haksızlık olduğuna inanıyorum.”

– “Ermenistan’la münasebetlerimizi geliştirmeye hazır olduğumuzu farklı vesilelerle daima söz ettik”

“Türkler ve Ermeniler olarak bütün manileri birlikte aşacak olgunluğa eriştiğimizi artık ortaya koymamız gerekiyor.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizlerin de bildiği üzere, bu konuda ebediyen içtenlikle hareket ettik, sıkıntıyı kendi mecrasında tahlile kavuşturmanın uğraşı içinde olduk. Ermenistan’la uygun komşuluk ve karşılıklı hürmet temelinde ilgilerimizi geliştirmeye hazır olduğumuzu farklı vesilelerle daima tabir ettik. Karabağ krizinin tahlilinden sonra bu davetimizi yüksek sesle bir kere daha yeniledik. Birebir çağrıyı tekrarlıyorum.” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iletisini şöyle tamamladı:

“Sevinçleri paylaşmak, acılara ortak olmak, tarihten yanlışsız dersleri çıkararak geleceği inşa etmek bizlerin elindedir. Türkiye, bu konuda üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye devam edecektir. Milletimizin ayrılmaz bir modülü olan Ermeni vatandaşlarımıza ülkemizin yürüttüğü bu gayrete verdikleri samimi dayanak için teşekkür ediyorum. Bu fikirlerle Birinci Dünya Savaşı’nda yitirdiğimiz Osmanlı Ermenilerini bir defa daha hürmetle anıyor, yakınlarının acılarını paylaşıyor, hepinize en kalbi selam ve muhabbetlerimi iletiyorum.”

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ