• YARIM ALTIN
  3.163,00
  % -0,86
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  316877,584
  % -4,79
 • BIST 100
  %

Demir ve demir dışı metalden birinci çeyrekte 2,61 milyar dolarlık ihracat

Demir ve demir dışı metalden birinci çeyrekte 2,61 milyar dolarlık ihracat

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), birinci çeyrekte 2,61 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

İDDMİB’in açıklamasına nazaran, toplam ihracattan yüzde 5,8 hisse alan dal, ocak-mart devrinde en fazla ihracat yapan altıncı sanayi kolu oldu.

Kelam konusu devirde en fazla ihracat 320 milyon dolarla Almanya’ya gerçekleştirildi. Kesimin esas amaç pazarı pozisyonundaki ABD’ye ihracat 140 milyon dolar olarak hesaplandı.

Bölüm, martta geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 45,4’lük artışla 995 milyon dolarlık ihracat yaparak tüm vakitlerin rekorunu kırdı. Bu sayının değerli bir kısmını AB üyesi ülkelere yapılan ihracat oluşturdu. Bölümün geçen ay kelam konusu bölgelere gerçekleştirdiği ihracat yüzde 58 artarak 479,7 milyon dolara ulaştı.

Martta bölümün en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler ortasında 117 milyon dolarla Almanya birinci sırada yer alırken, 64,5 milyon dolar ile İtalya ikinci, 55,9 milyon dolarla ABD üçüncü oldu.

Nisan’da yeni rekorları açıklamak kısmet olacak

Açıklamada görüşlerine yer verilen İDDMİB Lideri Tahsin Öztiryaki, bölüm olarak ülke ihracatına katkı vermeye devam ettiklerini belirterek, birinci çeyrekte ihracat sayılarının hem bölümün geleceği hem de ülke için son derece değerli olduğunu bildirdi.

Nisana da süratli bir başlangıç yaptıklarını kaydeden Öztiryaki, “Gördüğümüz kadarıyla ay sonunda yeni rekorları açıklamak kısmet olacak. Yalnızca 1-12 Nisan’da kesimimiz 375 milyon dolarlık ihracatla geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 94’lük artış gösterdi. Bu sayılar hayli umut verici. Salgına karşın kendimizi süratle toparladık ve artıya geçen kesimler ortasında yerimizi aldık.” açıklamasında bulundu.

Tahsin Öztiryaki, hafta içi gerçekleştirilen genel konsey toplantısında üye firmalardan tahsil edilen bağıntılı aidat oranının, 10 binde 5’ten 10 binde 3’e indirildiğini bildirdi.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ