• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323948,375
  % -0,32
 • BIST 100
  %

Dolar altı haftanın düşük düzeyine geriledi, Euro artıyor

Dolar altı haftanın düşük düzeyine geriledi, Euro artıyor

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Salı günü dolar Avrupa ticaretinde zayıflayarak altı haftanın düşük düzeyine yakın süreç gördü. Bilhassa Euro, bölgenin aşılama programındaki ilerlemeden yarar sağladı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 90,925’e geriledi.

USD/JPY %0,1 artışla 108,30 olurken beklenenden daha âlâ gelen işsizlik bilgileri yardımıyla GBP/USD %0,1 artarak 1,3990’a ulaştı. Avustralya Merkez Bankası’nın son toplantı tutanaklarının yayınlanması ile AUD/USD, %0,6 yükselerek 0,7800 ile bir ayın yeni yükseğini gördü.

EUR/USD, 3 Mart’tan beri birinci defa 1,2072 doları gördükten sonra %0,2 yükselişle 1,2052 oldu.

Üçüncü virüs dalgasıyla boğuşan AB’nin Covid-19 aşı dağıtımında yavaş olmasından ötürü Euro, bu yılın başlarında Amerikan doları karşısında acı çekti. Fakat bölge ortayı kapatıyor. AB 100 milyon doz daha BioNTech/Pfizer aşısını garantilediğini duyurdu.

ING analistleri “iyi haber şu ki geçen ay uygulanan karantinalar, Avrupa’daki birden fazla ülkede artan olay sayılarında düşüşe/durgunluğa yol açmış üzere görünüyor. Ve aşılama oranları da artmış üzere görünüyor” dedi.

ABD tahvil getirileri geçen ay gördüğü 14 ayın doruğundan düşüş yaşadığında dolar esasen yörünge kaybetmişti. 10 yıllık Hazine getirisi, %1,60 civarında süreç görerek Amerikan dolarına olan ilgiyi azalttı.

Bu gelişme öncesinde Fed siyasetçileri, yakın vadeli fiyat baskılarının süreksiz ve ‘atlatılabilir’ olduğunu tekrar tekrar söylemişti.

Çok beklenti olmasa da ilgi Perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısında olacak.

Nordea analistleri “bu haftaki ECB toplantısına majör bir piyasa yansısı beklemiyoruz lakin bir duruş göstermemiz gerekirse risklerin bir nebze şahin piyasa tepkisi istikametinde olduğunu düşünüyoruz” dedi. “[ECB Lideri Christine] Lagarde, son sayılar ışığında tahvil alım temposunda değişim konusunu savunmakta zorlanabilir.”

Öte yandan USD/CNY %0,2 düşüşle 6,4960’a geriledi. Çin Halk Bankası, beklenildiği üzere, kredi ana faizini %3,85’te bıraktı.

Goldman Sachs (NYSE:GS) analistlerine nazaran son çeyrekte rekor bir genişleme temposu ile koronavirüsten V biçimli bir toparlanma bittikten sonra Çin iktisadı büyüme eğilimine dönüş yolunda.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ