• YARIM ALTIN
  3.160,00
  % -0,95
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  318286,100
  % -5,02
 • BIST 100
  %

Dolar düşüşte, Musk’ın yeni rakibi, IEA uyarısı – Piyasalarda neler oluyor?

Dolar düşüşte, Musk’ın yeni rakibi, IEA uyarısı – Piyasalarda neler oluyor?

Müellif: Geoffrey Smith 

Investing.com – Fed yetkilileri enflasyon tasalarını yatıştırırken dolar, yaklaşık üç ayın en düşük düzeyine geriledi. Emtia fiyatları tekrar yükseldi. Elon Musk’ın hesaplaşacak yeni bir rakibi var. Walmart, Home Depot ve Macy’s raporlama yapacak ve Milletlerarası Güç Ajansı (IEA), İklim Değişikliğini hafifletmek için gerekenler konusunda önemli bir ikaz çıkardı.

İşte 18 Mayıs Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Dolar, emtiaların tekrar parlaması ile üç ayın düşük düzeyini gördü

Fed yetkililerinden gelen yorumların, ultra genişlemeci para siyasetine olan inancı tekrar tesis etmesinin akabinde dolar yaklaşık üç ayın düşük düzeyine geriledi.

Dolar endeksi %0,4 düşüşle 89,775’e geriledi ve Yeni Zelanda doları ile sterlin üzere yüksek getiri sağlayan dövizler karşısında en büyük kaybı yaşamış oldu.

Düşüş taraflı hareket, Fed Lider Yardımcısı Richard Clarida ile başlamıştı. Perşembe günü Clarida, Nisan ayının beklenenden daha yüksek olan enflasyon sayılarının, Fed’in varlık alımlarını azaltmaya başlaması için bir sebep sunmadığını söyledi.

Her vakit olduğu üzere zayıf olan dolar emtia fiyatlarını destekledi. En çok artan zirai eserler oldu: Londra’da kahve vadeli süreçleri %3 üzerinde kazanırken ABD’nin mısır, soya fasulyesi ve buğdayı %1 üzerinde artış yaşadı.

2. Michael Burry Elon Musk ile karşı karşıya

Elon Musk’ın kendi tarikatı olan yeni bir rakibi var.

On yıldan uzun bir mühlet evvel ipoteğe dayalı menkul değerlerde açığa satışlarıyla ünlü olan Michael Burry, hedge fonu Scion Asset Management’ın bir müracaatına nazaran, Tesla’da (NASDAQ:TSLA) kısa konum açtı.

Analistler Tesla’ya karşı yapılan bahsin 530 milyon dolar civarında olduğunu kestirim ediyor. Konumun ne vakit açılacağına ait ayrıntı verilmediğinden bahsin para formunda mi yoksa öteki bir biçimde mi olacağını bilmem imkansız. Fakat Tesla payları birinci çeyrekte yaklaşık %7 düşüş yaşadı ve halihazırda doruğundan %35 düşük düzeyde. Pazartesi günü %2 üzerinde kaybetse de piyasa öncesinde sakin kaldı.

Dün gece SEC’e yapılan öteki 13-F müracaatları, Berkshire Hathaway’in (NYSE:BRKa) Bank of America (NYSE:BAC) haricinde ABD’li bankalar ile olan tüm rizikoyu azalttığını yahut hepsini sattığını gösterdi.

3. Borsa yüksek açılacak; Walmart ve Home Depot çıkarları bekleniyor

ABD borsası yüksek açılmaya hazırlanıyor.

Dow Jones 91 puan artarken S&P 500 %0,3 ve Nasdaq 100 %0,8 yükseldi. Teknoloji yüklü Nasdaq, istikrarlı bir kârlılığa yanlışsız uzun yolu olan genç şirketlerin üstünlüğünden ötürü son haftalarda faizlerin gidişatına dair iyimserlikte yaşanan değişimlere karşı daha hassas oldu.

İlgi çekebilecek paylar ortasında açılış öncesinde rapor sunacak olan Home Depot, Walmart ve Macy’s var. Konut başlangıçları ile inşaat müsaadeleri raporu yayınlanacak ve konut piyasasının, hayli yüksek düzeylerde işlemeye devam etmesi bekleniyor.

4. Avrupa borsaları, kıymet paylarına dönüş üzerine yeni yüksekleri gördü

Döngüsel yüklü ulusal endekslerin, global yatırımcı tercihlerinde büyüme yerine paha paylarına gerçek yaşanan kademeli değişimden yararlanması ile Avrupa payları salgın sonrası yeni yükselişlere taban hazırlıyor.

Almanya’nın Anayasa Mahkemesi, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) tahvil alımlarını durdurmak için girişilen gayretleri engelledi ve DAX tüm vakitlerin yükseğini gördü.

İtalyan FTSE MIB, salgının başından beri gördüğü en yüksek düzeye ulaştı. Generali (MI:GASI) yeterli sonuçlar paylaşırken tahvil getirilerinin sıfıra yanlışsız gitmeye devam etmesiyle bölge bankaları da yükseldi. Euro bölgesi GSYH okuması, birinci çeyrekte %0,6 küçüldüğünü teyit etti.

5. IEA iklim gayeleri ile ilgili ikaz çıkardı

Milletlerarası Güç Ajansı (IEA), Paris İklim Anlaşması’nın global ısınmayla ilgili amaçlara ulaşılmak isteniyorsa dünyanın petrol, gaz ve kömüre olan yeni yatırımları durdurması gerektiğini söyledi.

Gelişmiş iktisatların güç güvenliğini garanti altına almak için kurulan Paris merkezli fikir kuruluşu, bu gayretlerin daha azının, ortalama global sıcaklıkların 1,5 dereceden fazla artacağı manasına geleceğini söyledi.

Batılı hükümetler tarafından benimsendiği takdirde IEA’nın ihtarları, karbon emisyonları üzerine daha yüksek vergilere ve daha pak güç üretmek için daha büyük teşviklere işaret ediyor. Bununla birlikte ikazlar, gayenin imkansız olduğunu söylemeye yaklaşıyor ve birebir vakitte iklim kuşkucularını emisyon azaltma konusunda uzun vadeli daha düşük gayeler için zorlamaya teşvik edebilir.

Güçle ilgili en yakın gelişme, Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API), ABD ham petrol ve rafine eser stokları ile ilgili haftalık raporu olacak.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ