• YARIM ALTIN
  3.162,00
  % -0,89
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  317399,252
  % -4,84
 • BIST 100
  %

Dolar, Fed toplantısı öncesinde zayıflıyor, risk hissiyatı güzelleşti

Dolar, Fed toplantısı öncesinde zayıflıyor, risk hissiyatı güzelleşti

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Bu haftaki Fed toplantısı öncesinde iktisat dataları global iktisatta toparlanmaya işaret ederken risk hissiyatı yükseldi ve dolar Pazartesi günü paha kaybetti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 90,778 oldu.

USD/JPY %0,1 düşüşle 107,81 olurken GBP/USD %0,3 artarak 1,3914’ten alıcılandı. AUD/USD %0,3 yükselişle 0,7769’a ulaşırken EUR/USD %0,1 kazanarak 1,2100’dan süreç gördü.

Global ekonomik gelişmeye yönelik güçlü işaretler risk iştahını destekleyerek inançlı liman talebini düşürdü. Geçen hafta yayınlanan nisan ayı imalat aktivitesi, ABD’de rekor yükseklere çıktı ve Avrupa’da da etkileyici sonuçlar gösterdi.

Pazartesi günü Almanya’nın Ifo Enstitüsü’nün paylaşacağı anketin, iş şartlarında gelişmenin devam ettiğini göstermesi bekleniyor.

Bu haftanın ilgisi, Fed’in son toplantısında olacak.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) geçen hafta genişlemeci siyasetlerini korudu ve Lider Lagarde, merkez bankasının yakın vakitte tahvil alımlarını azaltmayı düşünmeye başlayacağı beklentilerini yok etti.

Fed Lideri Jerome Powell, işgücü piyasasındaki gelişme ile artan aşılamaların, nakdî genişlemeden çıkışı garantileyip garantilemeyeceğine dair sorularla karşılaşabilir fakat onun da Lagarde’a benzeri bir tavır alması mümkün.

Nordea analistleri, “Fed’in Çarşamba günü azaltım konusunu düşünmesi mümkün değil” dedi fakat “üçüncü çeyrekte daha yüksek USD faizleri, daha güçlü bir USD ve risk varlıklarına negatif tesirlere yönelmeye devam ediyoruz. Eylül ayında azaltım kararı olacağını düşünüyoruz ve 2022’nin birinci yarısında Fed’den bir faiz artırımı beklemeye devam ediyoruz.”

Öte yandan USD/TRY %0,9 artışla 8,4471 oldu. Yatırımcılar, ABD ile bozulan ilgiler ortasında ve yeni merkez bankası liderinin, faiz artırımlarının iktisada ziyan vereceğine işaret etmesinin akabinde paritenin tüm vakitlerin yüksek düzeyi olan 8,58’i test edip etmeyeceğini görmeyi bekliyor.

ABD Lideri Joe Biden’in, 1915’te yaşananları Ermeni Soykırımı olarak tanıyacağına dair raporlar ortasında lira son üç süreç gününde %3,5 geriledi.

Rusya, Ukrayna hududundaki tansiyonları tırmandırırken USD/RUB %0,3 düşüşle 74,794’e geriledi. Ülkenin merkez bankası, enflasyonu artırmak için Cuma günü temel faizleri %5’e çıkardı.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ