• YARIM ALTIN
  3.164,00
  % -0,83
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  315919,623
  % -6,38
 • BIST 100
  %

Dolar sakin ticarette sakin seyrediyor, tatillerin olduğu bir vakitte PMI ve ISM hakim

Dolar sakin ticarette sakin seyrediyor, tatillerin olduğu bir vakitte PMI ve ISM hakim

Müellif: Geoffrey Smith 

Investing.com – Pazartesi günü dolar genel olarak sakin kaldı. İngiltere’de bugün resmi tatil.

Almanya’nın Mart ayı perakende satışları, ülkenin kısa müddetliğine karantinaları gevşetmesi ile beklentileri değerli ölçüde aştıktan sonra Euro güne olumlu başladı. Şubat dataları de %1,2 olarak raporlansa da %2,7 artış istikametinde revize edildi.

Bununla birlikte ülkenin Nisan ayında kısıtlamaları tekrar sıkılaştırmasından ötürü bilgi cephesinde Euro için hareketlendirici pek bir şey olmayabilir.

Dolar endeksi %0,1 düşüşle 91,218 oldu ve ABD iktisadının nispeten güçlü hali sayesinde Cuma günü elde ettiği yararların birçoklarını elinde tutmayı başardı.

Euro %0,2 artışla 1,2041 dolar olurken Kanada ve Yeni Zelanda dolarları üzere emtia dövizleri, son haftalarda görülen güçlü boğa koşusu sonrasında hafif düşüşler yaşadı.

Euro bölgesinin daha yeni datalarını, imalat satın alma müdürleri endeksi olarak alacağız. Arz İdare Enstitüsü’nün (ISM) PMI dataları mahallî saat ile 10.00’da yayınlanacak.

Piyasalar için hafta sonu global bir dram yaratacak gelişmeler olmadı. Hazine Bakanı Janet Yellen bir ABD televizyonunda, Ailelere ve altyapıya yönelik yeni harcamalar yıllara yayılacağından hükümetin harcama planlarının enflasyonist bir tesiri olmadığını söyledi.

Gelişmekte olan piyasalarda Hindistan rupisi baskı altında kaldı. Dünyanın en büyük altıncı iktisadı, yeniden rekor virüs mevti paylaştı. Hindistan’ın çeşitli eyaletler hafta sonu seçimdeydi ve Başbakan Narendra Modi’nin BJP partisi, krizi yönetmedeki zayıflığına yönelik güçlü bir reaksiyon görmüş üzere görünüyor. BJP, 90 milyon insanın yaşadığı Batı Bengal eyaletini ve Kalkota metropol bölgesini kazanma gayesinin çok gerisinde kaldı.

Dolar rupi karşısında %0,1 artışla 74,17 oldu.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ