• YARIM ALTIN
  3.162,00
  % -0,86
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  314693,499
  % -6,26
 • BIST 100
  %

Dolar/TL düşüş sonrası sakin

Dolar/TL düşüş sonrası sakin

Dolar/TL kuru haftaya 8,39 düzeyinden başladıktan sonra 8,48’e kadar yükselmiş, sonrasında sert bir düşüşle 8,28’e kadar gerilemişti. Salı günü 8,28 civarında yatay bir seyir izleyen kur, geçen hafta kademeli bir yükseliş eğilimi içerisindeydi.

Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS) 428 baz puan düzeyinde bulunurken, 2 yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 18,03 düzeyinde seyrediyor.

Türk Lirası geçen hafta dolara karşı yüzde 3,87 bedel kaybederek en makûs performans gösteren ikinci gelişen ülke para ünitesi olurken, hafta başından bu yana yüzde 1,29 yükselişle dolara karşı en yeterli performans gösteren gelişen ülke para ünitesi oldu.

Gelişen ülke para üniteleri, bu hafta dolardaki zayıflık ve ekonomistlerin Fed varlık alım beklentilerinin tahvil piyasasını baskılamasından dayanak buldu.

Mart ayındaki yükselişlerle gelişen ülke para üniteleri üzerinde baskı oluşturan ABD Hazine tahvili faizi, Nisan ayında görece geriledikten sonra yüzde 1,57 civarında dingin bir seyir izliyor.

ABD en çok kullanılan 10 global para ünitesine karşı performansını ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise Nisan ayında yüzde 2,4 geriledikten sonra bu hafta yatay bir seyir izliyor.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya, ekonomistlerin Fed’den daha erken bir varlık alımı azaltımı beklemesiyle tahvil piyasasının baskı altında olduğunu belirterek, “Emtia kurlarının beklenenden yeterli performans göstermesiyle dolar haftaya karışık bir seyirle başladı. Emtia muhteşem döngüsü ve gelişen piyasaların aşıya erişmeleri gelişen ülke para birimlerindegenel bir yükselişe neden oldu” dedi.

Ekonomistler Fed ‘tapering’ beklentilerini öne çekti

Bloomberg anketine katılan ekonomistler, Federal Reserve’ün 120 milyar dolarlık varlık alım programını yıl sonundan evvel azaltacağını düşünüyor.

Nisan ayı anketi, Mart ayında yapılan anketteki beklentilere nazaran daha erken bir tarihe işaret ederken, 2023 yılına kadar faiz artırımı beklentisinin bulunmadığını da gösteriyor. Buna rağmen, Kanada Merkez Bankası geçen hafta devlet tahvili alımını azaltacağını ve faiz artırımına daha süratli başlayacağını söyledi.

Bloomberg’in anketine nazaran, katılan ekonomistlerin yüzde 45’i Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) dördüncü çeyrekte varlık alımını azaltmasını beklerken, yüzde 14’ü bunun evvelki üç ay içerisinde gerçekleşeceğini düşünüyor. 49 ekonomistin katıldığı ankette sonuçlar Mart ayına nazaran daha şahin bir beklenti olduğuna işaret etti.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ