• YARIM ALTIN
  3.201,00
  % -0,15
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  333642,561
  % -4,53
 • BIST 100
  %

Dolar/TL için tüm dikkatler enflasyon raporunda

Dolar/TL için tüm dikkatler enflasyon raporunda

Global piyasalarda doların yatay girdiği süreç gününde Dolar/TL kurunda da birinci süreçlerde yatay seyir kaydedildi.

Dolar/TL kurunda birinci süreçler 8,20 düzeyinin etrafında gerçekleşti. Bloomberg Dolar Endeksi ise yatay bir görünüm sundu.

Türkiye’nin risk primi 426 baz puandan süreç görürken, gösterge tahvil faizi de yüzde 18,08 düzeyinde.

Türk varlık fiyatlamaları açısından günün en kıymetli gündem unsuru Merkez Bankası enflasyon raporu. TCMB’de Mart ayında vazifeye atanan Şahap Kavcıoğlu’nun birinci enflasyon raporu sunumunda vereceği bildiriler takip edilecek.

Ekonomistler sunumda beklentilerin altında bir enflasyon iddiası revizesi gelmesi durumunda bu durumun güvercin bir bildiri olarak algılanabileceğine dikkat çekti.

Geçen hafta katıldığı canlı yayında yüzde 5 enflasyon amacına ulaşana kadar sıkı siyasetin korunacağını belirten Kavcıoğlu, Türkiye’nin olumlu gerçek faiz sunmaya devam edeceğini belirtti.

Kavcıoğlu son faiz kararında “uzun bir müddet sıkı duruş” tabirinin çıkarılmasına yönelik soruya ise “Ben de enflasyonu düşereceğim diyorum. Gerçek dalın düşüncelerini gözardı etmemeniz gerekiyor” cevabını verdi.

Fed cephesinden varlık alım iletisi

Fed Lideri Jerome Powell ve üyeler, ABD ekonomik görünümüne yönelik değerlendirmelerini güncellerken pandemi dayanaklarının geri çekilmesine hazır olmadıklarını söyledi.

Fed Açık Piyasa Komitesi, siyaset faizini sıfıra yakın sabit tuttu ve 120 milyar dolarlık aylık varlık alımlarını korudu. Komite tarafından yayımlanan açıklamada “Aşılamadaki hızlanma ve güçlü siyaset takviyesi ile ekonomik aktivite, istihdam göstergeleri güçlenme sergiliyor” denildi. Kovid-19 pandemisinde net bir güzelleşmeye işaret eden Fed evvelki metindeki “somut riskler” sözünü “Ekonomik görünüme yönelik riskler sürüyor” diyerek yumuşattı.

Açıklamada ayrıyeten pandeminden en çok etkilenen bölümlerde düzgünleşme kaydettiği vurgulandı. Metinde enflasyonun yükseldiği vurgulanırken “Bu, büyük ölçüde süreksiz faktörleri yansıtıyor.” denildi. Powell basın toplantısında ekonomik toparlanmanın beklenenden süratli gerçekleştiğini söylese de “Toparlanma eşitsiz ve tamamlanmaktan uzakta. Amaçlarımıza ulaşmak için uzun bir yol var” sözlerini kullandı.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ