• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323529,327
  % -0,76
 • BIST 100
  %

Dolar/TL kurunda global tesir

Dolar/TL kurunda global tesir

Türk Lirası, başka gelişmekte olan ülke para üniteleriyle birlikte global piyasalarda zayıflayan dolara karşı bedel kazandı.

Güne 8,11 düzeyinde başlayan Dolar/TL kuru, 8,06’nın altını test etti.

ABD’de Mart ayı tüketici enflasyonu verisi piyasa beklentisi üzerinde gerçekleşirken yüksek açıklanan üretici fiyatları enflasyonu sonrasında piyasanın beklentisine nazaran tüketici fiyatlarında artış hudutlu kaldı. Bu durum ABD 10-yıllık tahvil faizinde düşüşe ve dolarda global kıymet kaybına neden oldu. Bloomberg Dolar Endeksi günün sabah seansındaki süreçlerde yüzde 0,1’lik düşüşe işaret etti.

Türkiye’nin risk primi 433 baz puandan süreç görürken gösterge tahvil faizi de yüzde 18,42 düzeyinde.

TL swap faizlerinde sakin seyir

Merkez Bankası’nda yaşanan vazife değişikliğinin akabinde yükselen yurtdışı swap faizlerinde olağan seyir faiz toplantısı öncesinde ana temalardan biri olarak öne çıktı. HSBC Portföy İdaresi Başekonomisti İbrahim Aksoy, TL swap faizlerinde düşüşlerin bu piyasada TL likiditesinin arttığına ve yurtdışı yatırımcının bu piyasadan çıkışını durdurduğuna işaret ediyor olabileceğine dikkat çekti.

Son fiyatlamalar kısa vadeli yurtdışı swap faizlerinin siyaset faizi civarında oluştuğunu gösterdi.

Türkiye’yi beğenen yatırımcılar dolar tahvillerine yöneliyor

Bloomberg’in haberine nazaran Naci Ağbal’ın 20 Mart’ta sürpriz biçimde misyondan alınmasının akabinde Türk lirası ve Türk lirası cinsi tahvillerde satışa giden yatırımcılar, yabancı para cinsi tahvillere yönelmeye başladı. Bloomberg Barclays endeksine nazaran, Türkiye’nin dolar tahvillerinde yaşanan yükseliş bu ay gelişen ülke (EM) ortalamasının üç katına ulaştı.

Fidelity ile Vanguard Türkiye’deki dolar cinsi tahvil durumlarını “piyasa üzeri getiri”ye yükseltti. İki kurum da 2020’de temerrüde düşen Arjantin ve Lübnan’ın bilakis Türkiye’nin kâfi nakit tamponları olduğu, CDS’lerdeki yükselişin daha çok teknik sebeplerden kaynaklandığı görüşünde.

Fidelty’nin Londra merkezli fon yöneticisi Paul Greer, “Yakın vadede Türkiye’de tahvil temerrüdünün yaşanmasını beklemiyoruz” değerlendirmesini yaptı. “Türkiye cari açığını ve özel dalın dış finansman gereksinimlerini finanse etmek için önemli biçimde yabancı sermaye fonlarına bağımlı” diyen Greer, “Türkiye’nin bu gayeyle, iç ve dış borç yükümlülüklerini yerine getirme istek ve kabiliyetini ortaya koymaya devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ