• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % -0,52
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  318984,672
  % -4,40
 • BIST 100
  %

Dolar/TL yükseliş sonrası geri çekildi

Dolar/TL yükseliş sonrası geri çekildi

Global piyasalarda dolar birçok gelişen ülke para ünitesi karşısında yeni haftaya düşüşle başlarken, Dolar/TL kuru pazartesi günü 8,48 düzeyine kadar yükseldikten sonra süratli bir düşüşle 8,31’e kadar geriledi.

Güne 8,38’den başlayan dolar/TL kuru, birinci süreçlerde 8,48 düzeyinin üzerini gördükten sonra yüzde 0,92 düşüşle 8,31 düzeyinde bulunuyor. Euro/TL kuruna bakıldığında ise 10,2756 ile gün içerisinde tüm vakitlerin en yüksek düzeyi kaydedildi.

Bloomberg Dolar Endeksi yeni haftaya düşüşle girdi. Dolar, ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın bu hafta yapılacak para siyaseti toplantısında tahvil alımlarının azaltılması konusunda konuşmayacağına dair spekülasyonların
tesiriyle geriledi.

Türkiye’nin risk primi 429 baz puandan süreç görürken, gösterge tahvil faizi yüzde 18,06 düzeyinde seyrediyor.

Haftanın gündeminde Enflasyon Raporu öne çıkıyor

Yurtiçi piyasalarda bu haftanın gündeminde Merkez Bankası’nın (TCMB) Perşembe günü açıklayacağı Enflasyon Raporu öne çıkıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Lideri Şahap Kavcıoğlu, 29 Nisan Perşembe günü saat 10:30’da Enflasyon Raporu’nun sunumunu koronavirüs pandemisi nedeniyle alınan tedbirler kapsamında sanal ortamda gerçekleştirecek.

TCMB Lideri Kavcıoğlu, katıldığı birinci televizyon canlı yayınında son yıllarda kamuoyuna ilan edilmeden gerçekleştirilen ve 100 milyar doların üstünde olduğu hesaplanan Döviz satışlarını savundu.

Kavcıoğlu, A Haber, CNN Türk ve TRT Haber ortak yayınında 2020 yılında oluşan döviz talebini karşılamak için otoritelerin müdahale etmemesi durumunda kurun ve faizin denetimden çıkabileceğini belirtti. “2020 yılındaki döviz talebini karşılamanız gerekiyordu. Şayet bu yapılmasaydı Türkiye oluşacak şeylerle karşı karşıya kalacaktı” diyen Kavcıoğlu 1994 ve 2001 krizlerine atıfta bulundu. Kavcıoğlu, Hazine’nin Merkez Bankası’ndaki hesapları kullanarak döviz alım satımı yoluyla piyasa arzının karşılanmasını birinci sefer 2017’de yaptığını söyledi.

Birinci önemli rezerv düşüşü Mart 2019’da Bloomberg tarafından haberleştirilmişti. Daha sonra mahallî seçimler, ABD ile yaşanan jeopolitik tansiyonlarla birlikte döviz satışları 2020’ye kadar uzamış, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Kasım ayında misyondan ayrılması ile birlikte son bulmuştu.

Kavcıoğlu para siyaseti ile ilgili bildirilerini da yineledi. Yüzde 5 enflasyon maksadına ulaşana kadar sıkı siyasetin korunacağını belirten Kavcıoğlu, Türkiye’nin olumlu gerçek faiz sunmaya devam edeceğini belirtti. Kavcıoğlu son faiz kararında “uzun bir mühlet sıkı duruş” tabirinin çıkarılmasına yönelik soruya ise “Ben de enflasyonu düşereceğim diyorum. Gerçek dalın problemlerini gözardı etmemeniz gerekiyor” cevabını verdi.

Biden ‘soykırım’ sözünü kullandı

Yurtiçi piyasalar ABD ile Türkiye ortasındaki bağlantıların seyrine de odaklandı. Cuma günü ABD Lideri Joe Biden vazifeye başladığı Ocak ayından bu yana birinci kere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdi. Sonraki gün Biden’ın 1915 için kullandığı ‘soykırım’ tabiri ise alakaları gerdi.

Seçim kampanyasında da bu vaadi veren Biden 40 yıl içinde bu ifadeyi kullanan birinci ABD Lideri oldu. Biden yazılı açıklamasında “Osmanlı devri Ermenilerin soykırımında ölenleri her yıl bu gün anıyor ve bir daha gibisi bir katliamdan kaçınma bağlılığımızı yineliyoruz. Biz tarihi onaylıyoruz. Bunu suçlama yapmak için değil olanın bir daha tekrar etmemesi için yapıyoruz” dedi. Dışişleri Bakanlığı’ndan verilen karşılıkta Biden’ın açıklaması “vahim bir hata” olarak nitelenirken açıklamanın “karşılıklı itimat ve dostluğu sarsan derin bir yara açtığı” belirtildi. Açıklama sonrası ABD Büyükelçisi David Satterfield bakanlığa çağırıldı. Satterfield’a açıklamanın tümüyle reddedildiği iletildi.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ