• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323725,148
  % -0,39
 • BIST 100
  %

Dow 95 puan arttı, istihdam raporunda büyük artış bekleniyor

Dow 95 puan arttı, istihdam raporunda büyük artış bekleniyor

Muharrir: Peter Nurse   

Investing.com – ABD borsaları Cuma günü açılışta yükselecek. Nisan ayı iş raporu bekleniyor.

Dow 95 puan artarken S&P 500 10 ve Nasdaq 100 32 puan yükseldi.

Dow Jones Industrial Average Perşembe günü %0,9 yüksek kapatırken S&P 500 %0,8 arttı ve Nasdaq Composite %0,4 yüksek bitirdi.

Perşembe günkü bu artışlar, beklenenden daha düzgün gelen işsizlik müracaatlarından sonra yaşandı ve tarım dışı istihdam raporuna olan ilgiyi artırdı.

Nisan ayı ABD istihdam raporu, salgından çıkış sürerken güçlü bir ay daha gösterebilir. Ekonomistler, bir milyon civarı iş artışı ile işsizlik oranının %6’dan %5,8’e düşmesini bekliyor.

Kurumsal gelişmelerde boru sınırı devi Energy Transfer (NYSE:ET) payları, şirketin Texas’taki dondurucu soğuklardan ötürü 2,4 milyar dolar kazandığını duyurmasının akabinde %5,2 yükseldi.

Peloton (NASDAQ:PTON) %6,7 kar elde etti. Şirket irtibatlı fitness aboneliklerinde %135 büyüme olduğunu söylerken ufak bir kayıp paylaştı. Ayrıyeten güvenlik telaşları nedeniyle koşu bantlarının iadesinin istenmesi ile dördüncü çeyrekte yalnızca 165 milyon dolarlık maliyet olacağını da kelamlarına ekledi.

Shake Shack (NYSE:SHAK) %8 kaybetti. Birinci çeyrek raporu hayal kırıklığına uğratarak online olarak kıymetli bir varlığa sahip olmayan restoranların, tüketicilerin kent merkezlerinden uzaklaşması yüzünden hala ziyan gördüğünü gösterdi.

Beyond Meat (NASDAQ:BYND) de dikkat çekecek. Yüksek navlun maliyetleri ile salgından ötürü kapanan restoranların satışlara ziyan vermesi ile çeyrek periyotta beklenenden daha büyük ziyan paylaşan şirket, piyasa öncesinde yaklaşık %7 düşüş yaşadı.

Yarar cephesinde ayrıyeten Cigna (NYSE:CI), Plug Power (NASDAQ:PLUG) ve DraftKings (NASDAQ:DKNG) de var.

Hindistan’da rekor hadise sayıları paylaşılması ile petrol fiyatları düşüş gösterdi lakin global iktisadın toparlanmaya devam ettiğine işaretleri ile haftalık artış yaşama yolunda ilerliyor.

İlerleyen saatlerde CFTC’nin haftalık raporu ile Baker Hughes’ün petrol kulesi sayımı da açıklanacak.

ABD ham petrol vadeli süreçleri %0,1 düşüşle 64,66 dolar olurken Brent %0,1 azalarak 68,064 dolardan süreç gördü. Her iki kontrat de bu hafta %2’den fazla artış yaşayarak Mart başından beri birinci peş peşe haftalık artışı yolunda.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,3 yükselerek 1.821,35 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,2074’ten alıcılandı.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ