• YARIM ALTIN
  3.159,00
  % -0,95
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  318589,426
  % -5,43
 • BIST 100
  %

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Kıymetli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Kıymetli Gelişme

Muharrir: Jesse Cohen

Investing.com – Önümüzdeki hafta Fed’in para siyaseti ve yarar haberleri de dahil piyasayı hareketlendirecek pek çok olayın hakimiyetine gireceğinden piyasa iştirakçileri, yüksek bir volatilite ile karşı karşıya olacak.

Bu hafta ayrıyeten ABD’nin birinci çeyrek büyüme bilgileri de var. Bilgilerin, iktisadın virüsten kaynaklı sakinlikten toparlanmaya devam ettiği fikrini desteklemesi bekleniyor.

Beyaz Saray’dan yeni harcama ve vergi teklifleri de ilgi odağında olacak.

Hafta öncesinde Investing.com, piyasaları etkilemesi beklenen değerli gelişmeleri sizin için derledi:

1. FAAMG + Tesla TSLA yararları

Wall Street’te birinci çeyrek kar raporu periyodunun en ağır haftasında 10 Dow şirketi de dahil olmak üzere 180 S&P 500 şirketi yarar raporlarını sunacak.

İlginin birden fazla FAAMG olarak bilinen Facebook (NASDAQ:FB), Amazon (NASDAQ:AMZN), Apple (NASDAQ:AAPL), Microsoft (NASDAQ:MSFT) ve Alphabet (NASDAQ:GOOGL) üzerinde olacak.

Beşi de teknoloji alanında artan hakimiyetleri göz önüne alındığında güçlü yarar ve satış büyümesi olan bir çeyrek daha yaşamaya hazırlanıyor.

Yazılım ve bulut devi Microsoft ve internet arama motoru Google’ın Salı günü raporlarını paylaşması bekleniyor.

Teknoloji ve tüketici elektroniği şirketi Apple ve toplumsal medya şirketi Facebook da Çarşamba günü başkalarını takip edecek.

E-ticaret ve bulut devi Amazon ise Perşembe günü rapor sunacak.

Öteki yandan New York Borsası’nda listeli en bedelli altıncı şirket olan Tesla (NASDAQ:TSLA) Pazartesi günü raporlama yapacak.

Bu hafta raporlama yapacak olan öbür yüksek profilli isimlerin kimileri Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD), Twitter (NYSE:TWTR), Pinterest (NYSE:PINS), Shopify (NYSE:SHOP), eBay (NASDAQ:EBAY), Qualcomm (NASDAQ:QCOM) ve Texas Instruments (NASDAQ:TXN).

2. Boeing, Caterpillar ve GE çıkar raporu paylaşacak birinci sınıf isimler ortasında

Kar cephesinde ayrıyeten Boeing (NYSE:BA), Caterpillar (NYSE:CAT), General Electric (NYSE:GE), 3M Company (NYSE:MMM), Visa (NYSE:V), Mastercard (NYSE:MA) ve United Parcel Service (NYSE:UPS) üzere birinci sınıf isimler var.

Restoran işletmecisi McDonald’s (NYSE:MCD), Starbucks (NASDAQ:SBUX) ve Domino’s Pizza (NYSE:DPZ) da Ford (IS:FROTO) Motor Company (NYSE:F) ve Nio (NYSE:NIO) üzere kurumsal kar raporları ile listede yer alıyor.

İlaç bölümünden AstraZeneca (NASDAQ:AZN), Merck (NYSE:MRK), Bristol-Myers Squibb (NYSE:BMY) ve Gilead Sciences (NASDAQ:GILD), son olarak da Cuma günü büyük petrol devleri ExxonMobil (NYSE:XOM) ve Chevron (NYSE:CVX) raporlarını elde edeceğiz.

Birinci çeyrek kurumsal yarar dönemi güçlü bir başlangıç yaptı. Refinitiv’e nazaran şimdiye kadar raporlama yapan şirketlerin %86’sı kestirimleri aştı.

3. Fed kararı

Fed’in, Çarşamba günü başlayacak olan iki günlük toplantısının sonucunda %0,0-0,25 aralığında olan faizlerle ilgili bir aksiyon alması beklenmiyor.

Fed Lideri Jerome Powell, Fed’in açıklamasından yarım saat sonra basın toplantısı düzenleyecek.

Powell’ın, fiyatlarda son vakitlerde görülen artışların süreksiz olduğu bildirisini pekiştirerek merkez bankasının enflasyon gayesi olan %2 üzerine çıkmasına müsaade verme siyasetini savunması bekleniyor.

4. ABD’nin birinci çeyrek ön GSYH okuması

Yatırımcıların gözü, ABD’nin birinci çeyrek GSYH ön okumasında olacak.

Bilgilerin, iktisadın evvelki çeyrekte görülen %4,3 büyümeye nazaran Ocak-Mart periyodunda yıllık %6,5 büyüdüğünü göstermesi bekleniyor.

Rapor Perşembe günü yayınlanacak.

5. ABD’nin şahsî tüketim harcamaları enflasyon dataları

Ticaret Bakanlığı, şahsî tüketim harcamaları enflasyon sayılarının da olduğu Mart ayı şahsî gelir ve harcama datalarını paylaşacak.

Raporun, Fed’in enflasyon ölçümü olarak tercih ettiği çekirdek şahsî tüketim harcamaları fiyat endeksinin, bir ay evvel %0,1 artış yaşadıktan sonra %0,3 büyüme göstereceği iddia ediliyor.

Yıllık bazda çekirdek fiyatlar için beklentiler 1.8% artış tarafında.

ABD merkez bankası, enflasyonu %2 yahut altında tutarak faizleri düşürüp artırma kararı vermek için çekirdek ferdî tüketim harcamalarını bir araç olarak kullanır. 

Bu hafta yayınlanacak kıymetli öbür bilgiler ortasında CB tüketici itimadı raporu, birinci işsizlik müracaatları, sağlam mal siparişleri ve askıda konut satışları var.

Ekonomik takvim dışında yatırımcılar, ABD Lideri Joe Biden’in altyapı harcama paketi ve vergi teklifleri ile ilgili manşetleri de takip edecek.

Biden’in Çarşamba akşamı Kongre’nin ortak bir oturumunda yapacağı konuşmada, zenginler için çok daha yüksek sermaye yararı vergisinin de içinde olduğu “Amerikan Aileleri Planı” ile bunun için ödenmesi gereken vergi artışlarını ayrıntılandırması bekleniyor.

— Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ