• YARIM ALTIN
  3.160,00
  % -0,95
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  318242,224
  % -5,42
 • BIST 100
  %

Ekonomistler Fed ‘tapering’ beklentilerini öne çekti

Ekonomistler Fed ‘tapering’ beklentilerini öne çekti

Bloomberg anketine katılan ekonomistler, Federal Reserv’ün 120 milyar dolarlık varlık alım programını yıl sonundan evvel azaltacağını düşünüyor.

Nisan ayı anketi, Mart ayında yapılan anketteki beklentilere nazaran daha erken bir tarihe işaret ederken, 2023 yılına kadar faiz artırımı beklentisinin bulunmadığını da gösteriyor. Buna rağmen, Kanada Merkez Bankası geçen hafta devlet tahvili alımını azaltacağını ve faiz artırımına daha süratli başlayacağını söyledi.

Bloomberg’in anketine nazaran, katılan ekonomistlerin yüzde 45’i Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) dördüncü çeyrekte varlık alımını azaltmasını beklerken, yüzde 14’ü bunun evvelki üç ay içerisinde gerçekleşeceğini düşünüyor. 49 ekonomistin katıldığı ankette sonuçlar Mart ayına nazaran daha şahin bir beklenti olduğuna işaret etti.

FOMC’nin iki gün sürecek toplantısı çarşamba günü bitecek ve komitenin varlık alım programını yalnızca ABD iktisadında değerli bir ilerleme kaydedildiği vakit düzelteceğini belirttiği planını yine tasdik edeceği düşünülüyor.

Ekonomistler, toplantı sonrasında yayımlanacak bildirinin lisanını ve basın toplantısını, varlık alımı azaltımına dair bir ipucu bulmak için ayrıntılıca inceleyeceklerini söyledi. Powell, bu türlü bir karar verilmeden evvel piyasaları uyaracağını lakin bunun gerçekleşmesi için ekonomik datalarda cidd bir güzelleşme görülmesi gerektiğini söylemişti.

Bloomberg Baş ABD ekonomisti Carl Riccadonna, ‘tapering’ ile ilgili “Varlık alımı azaltımının gelecek yılın birinci çeyreğinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Böylelikle evvelce duyurma, yönlendirme ve ipucu verme fırsatları olacak” dedi.

2023’te 50 baz puan faiz artışı beklentisi

Ankete katılan ekonomistlerin üçte ikisi FOMC’nin bu yıl yapılacak bir varlık azaltımında evvelden bunun sinyallerini vereceğini düşünüyor.

Ekonomistlerin birçoğu, hazine tahvili alımlarında 80 milyar dolarlık ve ipoteğe dayalı menkul değerlerde 40 milyar dolarlık bir azaltma olmasını bekliyor.

Ekonomistlerin faize ait medyan beklentileri ise Fed’in 2023 yıl sonunda 50 baz puan artarak yüzde 0,75’e çıkarılacağı ve 2024 yılında yüzde 1,25 olacağı tarafında.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ