• YARIM ALTIN
  3.160,00
  % -0,95
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  316572,546
  % -5,09
 • BIST 100
  %

Emtiada 9 yılın en süratli rallisi

Emtiada 9 yılın en süratli rallisi

Teşvik paketlerinin ekonomiyi canlandıracağı beklentisi ve hammadde kıtlığı emtia fiyatlarını 2012’den bu yana en yüksek düzeye çekti.

Bloomberg Emtia Spot Endeksi son gelişmelerin tesiriyle Ekim 2012’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Emtia fiyatlarında yaşanan ralli, piyasalardaki genel görüşe nazaran, global merkez bankalarının koronavirüs pandemisinin tesirlerine karşı açıkladığı devasa teşvik paketlerinin ekonomileri canlandıracağı beklentisiyle talebin artması sonucu ortaya çıktı.

Pacific Investment Management Co.’ya (Pimco) nazaran ise bu rallide hammadde kıtlığı da tesirli oluyor ve bu durum mevcut ralliyi bir evvelki “süper döngü”den farklı kılıyor. Pimco’nun güç ve emtia odaklı portföyünü yöneten Greg Sharenow, vadesi yakın bir periyotta dolacak emtia kontrat fiyatlarının, vadesi daha ileri gelecekte dolacak kontratlarınkine nazaran farkının 15 yılın en yüksek düzeyine ulaştığına işaret ederek, bu durumun, acil fizikî arz konusunda sorunlar olduğuna işaret ettiği değerlendirmesini yaptı.

“Rallinin bir kısmı piyasaların sıkışmasından kaynaklanıyor”

Petrolden doğalgaz ve ziraî emtiaya yaşanan stok düşüşlerine işaret eden Sharenow, emtia rallisinde ekonomik toparlanmaya yönelik genel iyimserliğin de tesirli olduğunu, lakin rallinin bir kısmının “piyasaların çok sıkışık olduğu gerçeğinden kaynaklandığını” belirtti. Petrol, doğalgaz, bakır, soya fasulyesi ve mısırın da dahil olduğu değerli sayıda emtianın, vadesi yakın bir devirde dolacak kontrat fiyatlarının, vadesi daha ileri gelecekte dolacak kontratlarınkine nazaran yüksek olduğu görülüyor.

Sharenow, mevcut fiyat eğrilerindeki yaşanan bu zıdda dönüşün, en son emtia üstün döngüsünde görülenle çeliştiğini söylüyor. 2005 ile 2009 yılları ortasındaki hareketin “büyük ölçüde öngörülebilir” olduğuna işaret eden Sharenow, “Bugün tıpkı durumda olduğumuz tartışılır” dedi ve mevcut ralliyi “daha organik” olarak tanımladı.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ