• YARIM ALTIN
  3.164,00
  % -0,80
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  316457,223
  % -5,61
 • BIST 100
  %

Enflasyondaki yükselişi hızlandıran petrol fiyatları 1,5 ayın en yüksek düzeyine çıktı

Enflasyondaki yükselişi hızlandıran petrol fiyatları 1,5 ayın en yüksek düzeyine çıktı

Investing.com – Mart ayında 71,0 dolar düzeyine çıkarak son iki yılın doruğunu gören Brent petrol, ayın devamında Süveyş Kanalı’ndaki tanker sorunu, ABD stoklarındaki artış ve en kıymetlisi ABD ve Avrupa başta olmak üzere salgında artış yaşanmasıyla ayı düşüşle kapattı. Nisan ayında kayıplarının büyük kısmını silen Brent petrol, Mayıs ayına da yükselişle başladı.

ABD’de ve Avrupa’da kısıtlamaların gevşetilmesi ile hem üretim hem de tüketimde artış olacağı beklentisi fiyatları destekliyor. Ayrıyeten dün ABD’den açıklanan Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları son haftada 7,6 milyon varil azaldı, bu sayı Kasım sonrası stoklarda yaşanan en sert düşüş oldu. Kasım’da stoklar 8,01 milyon varil azalmıştı. Stoklardaki düşüşten de dayanak alan fiyat dünün akabinde bugün de yükselişte ve 70,0 dolar düzeyine yaklaşarak 15 Mart sonrası en yüksek düzeyde süreç görüyor. Bugün ABD’den gelecek resmi stoklarda da düşüş olmasıyla 70,0 dolar düzeyi test edilebilir. Kısa vadede 62 dolar takviyesinin korunmasıyla yükselişin sürmesi bekleniyor. Brent petrolün sene başı getirisi de %30’un üzerinde.

Global tarafta petrol fiyatlarındaki artış üretici ülkeler için olumlu ve dünya ticaretinin de yine canlandığının işareti olarak olumlu görülüyor, lakin Türkiye üzere ithal eden ve yüksek enflasyona sahip ülkeler içinse bu yükseliş negatif bir durum. TCMB, dün açıkladığı aylık fiyat gelişmeleri raporunda enflasyondaki yükselişe en çok güç kümesinin katkı sağladığını belirtti ve “Tüketici enflasyonundaki artışa en besbelli katkı güç kümesinden gelmiştir. Bu periyotta eşel taşınabilir sistemi ve tavan fiyat uygulamasının tesiriyle güç fiyatları yatay seyretmiş; lakin baz tesiri nedeniyle küme yıllık enflasyonu bariz biçimde yükselmiştir.” sözüne yer verdi. TCMB Lideri Kavcıoğlu, geçen haftaki enflasyon raporu sunumunda ise şu açıklamayı yapmıştı:

Döviz kurunun tarihi yüksek düzey yakınında olması, enflasyonun da 7 aydır üst üste yükselmesine ek olarak petrol fiyatlarındaki artış yurt içinde enflasyonda üst istikametli risklerin de sürmesi manasına geliyor.

Müellif: Deniz Engin

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ