• YARIM ALTIN
  3.160,00
  % -0,92
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  317322,309
  % -4,94
 • BIST 100
  %

Epic ve Apple müsabakası, AB’de seyahat, Tesla’dan gecikme – Piyasalarda neler oluyor?

Epic ve Apple müsabakası, AB’de seyahat, Tesla’dan gecikme – Piyasalarda neler oluyor?

Müellif: Geoffrey Smith

Investing.com – Epic Games’in Apple’a (NASDAQ:AAPL) açtığı antitröst davası Kaliforniya bölge mahkemesine gönderildi. AB büsbütün aşılanmış turistlerin girişine müsaade verecek. Borsalar yeni aya müspet başladı ve Tesla’nın Almanya’daki fabrikası, altı aylık bir gecikme ile daha karşı karşıya.

İşte 2 Mayıs Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Epic ve Apple davası mahkemeye gerçek yol aldı

Son yılların en önrmli kurumsal huku davalarından biri, Pazartesi günü Oakland’da bir bölge mahkemesine gidiyor. Fortnite’ın dizayncısı Epic Games, Apple’ın, uygulama mağazası App Store’u ayrımcı ve rekabet tersi bir formda işlettiğini kanıtlamaya çalışıyor.

Dava, istekli binlerce küçük şirketin Internet’e erişiminde bekçi üzere hareket eden platform şirketlerinin pazar gücünü belirleme ve sınırlama konusunda bir dönüm noktası. İki taraf ortasında pazar gücü bakımından eşitsizlik, Apple ve Amazon (NASDAQ:AMZN) üzere isimlerin birinci çeyrekte gelir ve kârında büyük artışlar raporladığı geçen hafta bir kere daha görüldü.

AB’nin antitröst yetkilileri, Apple’ın uygulama mağazasının yürütücüsü olarak pozisyonunu, Spotify (NYSE:SPOT) üzere öbür şirketlerin ziyanına kullandığına karar verdikten sonra bir hafta bile geçmemişken dava başlıyor.

Öte yandan Nikkei, daha ucuz rakipler karşısında pazar hissesini kaybetmesi nedeniyle Apple’ın, bu yıl Air Pods üretimini bu yıl %25 ila %30 ortasında düşürmeyi düşündüğünü raporladı.

2. AB’de seyahat yasağı bitiyor

AB, Covid-19 salgınını durdurmak için öncelikli olmayan seyahatler üzerinde bir yıldır uyguladığı seyahat yasağını bitiriyor.

Avrupa Komitesi, büsbütün aşı olmuş şahısların yanında düşük enfeksiyon oranlarına sahip ülkelerden gelenlerin seyahatlerine de müsaade vermeyi teklif etti. Bu uygulamalar, bilhassa Güney Avrupa iktisadında büyük kıymete sahip turizm dönemini kurtarmanın yolunu bulacak.

Bu atılım ayrıyeten aşılama temposu sürat kazandıkça blokun salgını denetim altına aldığına dair artan itimadı de yansıtıyor. Almanya Perşembe ve Cuma günü 1 milyonun üzerinde kişiyi aşıladı. AB artık Ağustos sonuna kadar nüfusun en az %70’inin bağışıklık kazanmasını bekliyor.

3. Borsalar yüksek açılacak

ABD borsaları yeni aya müspet başlayacak.

Dow Jones 152 puan artarken S&P 500 %0,3 yükseldi. Nasdaq 100 %0,1 artış gösterdi.

Estee Lauder (NYSE:EL) günün çıkar raporlarının başını çekecek. Kozmetik sanayisi, toplumsal hayat ile iş hayatının tekrar eskiye dönmesinden yarar elde etmeye hazırlanırken şirketin güçlü bir kılavuz sunması bekleniyor.

Loews (NYSE:L), Wynn Resorts (NASDAQ:WYNN), Diamondback (NASDAQ:FANG) Energy ve Williams (NYSE:WMB) da rapor sunacak.

4. Tesla’nın Almanya’daki fabrikasında yeniden erteleme kelam konusu

İlgi çekebilecek bir öteki pay senedi, Almanya araba kesimi yayını Automobilwoche raporuna nazaran Berlin dışındaki fabrikasında başlayacak olan üretimin tekrar ertelenme durumu ile karşı karşıya olan Tesla’nınki (NASDAQ:TSLA) olacak.

Automobilwoche’nin dediğine nazaran CEO Elon Musk, fabrikayı inşa eden takıma faaliyete geçmeleri için altı ay daha mühlet verdi, bu da seri üretim için başlangıcın Ocak 2022’e ertelenmesine neden oluyor. Şirket Gigafactory’nin kısımlarını inşa etmek için hala son müsaadeleri bekliyor.

Öte yandan Reuters raporuna nazaran Tesla, bölgede artan düzenleyici soruşturmaları ile baş edebilmek için Çin’deki hükümet bağlantıları grubunu büyütüyor.

5. Alıcılar tatile çıkarken petrolde düşüş görülüyor

Dünyanın büyük kısmında tatiller başladıkça ham petrol fiyatları düştü lakin başka emtia fiyatları nispeten güçlü olmaya devam ediyor.

WTI %0,2 düşüşle 63,47 dolar olurken Brent %0,4 kayıpla 66,46 dolara geriledi.

Emtia Vadeli Süreçleri Ticaret Komisyonu’nun Cuma günkü dataları, ham petroldeki net spekülatif uzunların Kasım’dan beri görülen en düşük düzeye düştüğünü gösterdi fakat başta gazyağı olmak üzere rafine eserlerdeki uzun konumlarda yaşanan net artış ile genel pozisyonlama boğa olarak kalmaya devam etti. Lakin en büyük ferdî konum artışı şeker, kahve, buğday ve bakırda görüldü.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ