• YARIM ALTIN
  3.192,00
  % -0,34
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  335352,397
  % -4,43
 • BIST 100
  %

Fed: Ekonomik faaliyet ölçülü halde hızlandı

Fed: Ekonomik faaliyet ölçülü halde hızlandı

ABD Merkez Bankası (Fed), ülkede ekonomik faaliyetin şubat sonundan nisan başına kadar olan süreçte ölçülü formda hızlandığını ve tüketici harcamalarının güçlendiğini bildirdi.

Bankanın 12 şubesinden gelen tahlillerle hazırlanan raporda, “Ulusal ekonomik faaliyet, şubat sonundan nisan başına kadar olan süreçte ölçülü formda hızlandı. Tüketici harcamaları güçlendi.” değerlendirmesine yer verildi.

Raporda, turizmle ilgili bildirimlerin daha optimist olduğu belirtilerek, kelam konusu iyimserliğin bahar tatili, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ait kısıtlamaların hafifletilmesi, aşılamanın artması ve direkt nakit yardımının tesiriyle dinlenme aktiviteleri ile seyahate yönelik talebin artmasıyla desteklendiği aktarıldı.

– “Görünümler, evvelki rapora nazaran daha iyimser”

Çip arzında yaşanan kahır nedeniyle araç stoklarının sonlu kalmasına karşın araba satışlarının arttığına işaret edilen raporda, finansal olmayan hizmetlerdeki tablonun da genel olarak güzelleştiği, ulaşım, iş, cümbüş ve konaklama hizmetlerine olan talebin güçlenmesiyle kısmen desteklendiği söz edildi.

Raporda, tedarik zincirindeki yaygın bozulmalara karşın üretim faaliyetinin daha da genişlediği ve bölgelerin yarısının güçlü büyümeyi münasebet gösterdiği kaydedildi.

Genel kredi hacimlerinde orta dereceli artışlar görüldüğüne işaret edilen raporda, yüksek talep ve kısıtlı arz nedeniyle konut fiyatlarının daha da arttığı, müteahhitlerin ise artan maliyetler de dahil olmak üzere devam eden üretim zorluklarına dikkati çektiği belirtildi.

Raporda, ziraî şartların çoğunlukla istikrarlı olduğu kaydedilerek, güç kesimindeki faaliyetin ise karışık bir seyir izlediği, kömür üretiminin düştüğü, petrol ve gaz sondajının ise yükseldiği aktarıldı.

Fed’in raporunda, “Görünümler evvelki rapora nazaran daha iyimserdi ve Kovid-19’a karşı aşılamaların hızlanmasıyla desteklendi.” tabirine yer verildi.

– İstihdam ve fiyat artışı hızlandı

İstihdam artışının da hızlandığına dikkati çekilen raporda, birden fazla bölgenin istihdam sayısında orta dereceli artışlar kaydettiği bildirildi.

Raporda, istihdam artışının suratının sanayiye nazaran değişiklik gösterdiği, genellikle imalat, inşaat, cümbüş ve konaklama dallarında güçlü artışlar gözlendiği söz edildi.

Fiyat artışının da son rapordan bu yana bir ölçü hızlandığı, birçok bölgenin ölçülü fiyat artışları bildirdiği ve kimi bölgelerde fiyatların daha güçlü biçimde yükseldiği belirtildi.

Raporda, girdi maliyetlerinin genel olarak yükseldiği, bilhassa imalat, inşaat, perakende ve nakliye kesimlerinde metal, kereste, besin ve yakıt fiyatlarının arttığı aktarıldı.

Maliyet artışlarının kısmen tedarik zincirinde meydana gelen aksamalardan kaynaklandığı belirtilen raporda, kelam konusu artışın kış kaideleri nedeniyle süreksiz olarak şiddetlendiği kaydedildi.

Raporda, genel olarak kısa vadede fiyat artışlarının devam etmesinin beklendiğine dikkat çekildi.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ