• YARIM ALTIN
  3.160,00
  % -0,95
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  318286,254
  % -5,02
 • BIST 100
  %

Fed: “Varlık fiyatları, risk iştahının azalması durumunda değerli düşüşlere açık olabilir”

Fed: “Varlık fiyatları, risk iştahının azalması durumunda değerli düşüşlere açık olabilir”

ABD Merkez Bankası (Fed), riskli varlıkların fiyatlarının genel olarak daha da yükseldiğini belirterek, varlık fiyatlarının risk iştahının azalması durumunda kıymetli düşüşlere açık olabileceğini bildirdi.

Fed, Amerikan finansal sistemindeki mevcut duruma ait değerlendirmelerin yer aldığı “Finansal İstikrar Raporu”nun Mayıs 2021 sayısını yayımladı.

Raporda, geçen yıl kasım ayında yayımlanan son rapordan bu yana riskli varlıkların fiyatlarının genel olarak daha da yükseldiğine dikkat çekildi.

Görünümün aşı ile ilgili olumlu haberler, ek mali teşvikler ve beklenenden daha yeterli gelen ekonomik bilgilerle güçlendiğine işaret edilen raporda, hem işletme hem de hanehalkı borcundan kaynaklanan kırılganlıkların azaldığı aktarıldı.

– “Bazı varlıklar için değerlemeler tarihi normlara nazaran yüksek”

Raporda, tekrar birçok işletme ve hanenin baskı altında kalmaya devam ettiği belirtilerek, bankaların gereğince faal durumda kaldığı lakin Kovid-19 salgınından en çok etkilenen bölümlerde yüksek kredi riskiyle karşı karşıya kalınabileceği kaydedildi.

Fed’in raporunda, “Kısa vadeli finansman piyasaları artık olağan halde işliyor olsa da kimi banka dışı finans kuruluşlarındaki yapısal kırılganlıklar, gerilim vakitlerinde finansal sisteme yönelik şokları artırabilir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Uzun vadeli Hazine getirilerinin son birkaç ayda arttığı lakin tarihî standartlara nazaran düşük kaldığına işaret edilen raporda, yüksek varlık fiyatlarının kısmen devam eden düşük Hazine getirilerini yansıttığı aktarıldı.

Raporda, “Bununla birlikte, kimi varlıklar için değerlemeler, Hazine getirilerini hesaba katan ölçüler kullanıldığında bile tarihi normlara nazaran yüksek kalıyor. Bu durumda, varlık fiyatları, risk iştahının azalması durumunda değerli düşüşlere açık olabilir.” sözlerine yer verildi.

– “Salgının berbatlaşması, gelişmekte olan pazarlarda ve birtakım Avrupa ülkelerindeki finansal sistemi zorlayabilir”

İşletme borçlarının 2020’nin ikinci yarısında yatay bir seyir izlediği ve gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranla yüksek bir düzeyde olduğu belirtilen raporda, karların uygunlaşması, düşük faiz oranları ve devam eden devlet dayanağının işletmelerin bu yükümlülüklerini yerine getirme kabiliyetini artırdığı aktarıldı.

Raporda, artan yatırımcı risk iştahıyla, teminatlı kredi yükümlülüklerinin ve varlığa dayalı menkul değerlerin ihracının güçlü olduğu tabir edildi.

Aşılarla ilgili değerli ilerlemeye karşın salgının seyrine yönelik riskler ve ABD ile yabancı ekonomiler üzerindeki tesirlerinin nispeten yüksek olmaya devam ettiği belirtilen raporda, şunlar kaydedildi:

“Küresel salgının berbatlaşması, gelişmekte olan pazarlarda ve kimi Avrupa ülkelerindeki finansal sistemi zorlayabilir. Ayrıyeten, global faiz oranları birdenbire yükselirse, birtakım gelişmekte olan piyasa ekonomileri ek mali sorunlar yaşayabilir. Bu riskler gerçekleşirse, raporda belirtilen kırılganlıklarla etkileşime girebilir ve ABD finans sistemi için ek riskler oluşturabilir.”

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ