• YARIM ALTIN
  3.170,00
  % -0,74
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  319954,141
  % -4,37
 • BIST 100
  %

Fintechlerin API’de tercihi ApiConnect oldu

Fintechlerin API’de tercihi ApiConnect oldu

Açık bankacılık uygulamaları bankacılık bölümünde yaygınlaşmaya devam ederken Albaraka Türk İştirak Bankası’nın 2 yıl evvel hayata geçirdiği Albaraka API Platformu çatısı altında geliştirdiği API’ler ile Türkiye’de açık bankacılık alanında kesimde ses getiriyor. İştiraki olan fintech teşebbüs kurucusu Insha Ventures’ın bünyesindeki ApiConnect ile birlikte toplam 63 bankacılık API servisi sunan Albaraka API Platformu, 2019 yılı başından bu yana kamu ve özel bankaların API’lerini periyodik olarak takip edip deneyimleyen BirAPI Open Banking Solutions tarafından son paylaşılan değerlemeye nazaran geliştirici tecrübesi manasında “Yılın API Platformu” oldu.

Açık bankacılığın getirdiği değişikliklerin finansal hizmetler bölümü için çok umut verici fırsatlar sunduğunun altını çizen Insha Ventures Genel Müdürü Yakup Sezer, “Albaraka API Platformu’nda hesaplar, ödemeler, para transferi, kredi/finansman, kredi kartı, bilgi servisleri, yatırım eserleri ve analik servisler olmak üzere toplam 8 başlıkta 63 bankacılık API’si bulunuyor. ApiConnect’in geliştirdiği e-para ve sigorta API’lerini de eklediğimizde bu sayı çok kısa müddet içinde 100 sayısını geçecek. Önceliğimiz sayılardan fazla esnek tahliller geliştirebilmek ve müşterilerimizin açık bankacılık gereksinimlerini giderebilmek” diye konuştu.

Albaraka API’leriyle bugüne kadar Param, Ozan, ininal ve Sipay ile çok sayıda elektronik para ve ödeme kuruluşu entegrasyonunu muvaffakiyetle gerçekleştirdiklerini tabir eden Sezer, “Sadece lisanslı finansal kuruluşlar değil yenilikçi tahliller üreten çok sayıda fintech de apilerimizi kullanıyor. Amacımız yakın vakitte epara, sigorta, yatırım eserleri üzere gereksinim duyulan API’lerini de ekleyerek Albaraka Api Platformu’nu ApiConnect çatısı altında yesyeni bir fintech oluşumuna dönüştürmek ve uçtan uca lisans, teknoloji ve büyüme danışmanlığı vermek” dedi.

Utku: Açık bankacılık da öncü olmaya devam edeceğiz

Mevzuya ait değerlendirmede bulunan Albaraka Türk İştirak Bankası Genel Müdürü Melikşah Utku ise “Albaraka API Platformu ile 2019 yılından bu yana kurumsal firmaların yanı sıra finansal teknoloji teşebbüslerine ve startup’lara hizmet veriyoruz. Şimdi 2 yıllık bir geçmişe sahip platformumuzun muvaffakiyetini “Yılın API Platformu” seçilerek taçlandırmaktan ötürü memnun ve gururluyuz. Türkiye’de açık bankacılık alanında öncü olma vizyonumuzla çalışmalarımıza sürat kesmeden devam edeceğiz. Avrupa’da başlayan açık bankacılık seyahatimizde edindiğimiz deneyimimizi paylaşmaya hazırız” dedi.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ