• YARIM ALTIN
  3.162,00
  % -0,89
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  316843,226
  % -4,80
 • BIST 100
  %

Focus: Köpekbalıklarından deniz kaplumbağalarına Dubai’de deniz hayatını muhafaza gayreti

Focus: Köpekbalıklarından deniz kaplumbağalarına Dubai’de deniz hayatını muhafaza gayreti

Dubai, çevrecilerin müdafaa altına alınmasını istediği kilometrelerce kıyı şeridine konut sahipliği yapıyor. Kentteki otellerin ve inşaat şirketlerinin birden fazla doğal ömrü muhafaza, destekleme ve ekosistem üzerindeki tesirlerini ortadan kaldırma kelamı veriyor.

Jumeirah Al Naseem’deki deniz kaplumbağası müdafaa bölgesi de bu türlü bir proje. Bu sayede 2004’ten beri bin 900 deniz kaplumbağası kurtarıldı.

Burj Al Arab Oteli yöneticisi Tristan Delmas yaralanan ve kıyıya vuran kaplumbağaları kurtarmak için İklim Değişikliği Bakanlığı, veterinerler ve tüm lokal oluşumlarla yakın münasebet içinde olan bir rehabilitasyon merkezi inşa ettiklerini söylüyor. “Kaplumbağaları alıyor ve tedavi ediyoruz. Kimileri ameliyat oluyor” diyen Delmas, özgür bırakmadan evvel ise lagüne salıp güçlenmelerini sağladıklarını tabir ediyor.

Lagündeki deniz kaplumbağalarının yaşları üç ile 100 ortasında değişiyor. Emel, bu hayvanların rehabilitasyonuna yardımcı olmak ve onları kendi başlarına yaşar hale getirmek. Ayrıyeten otel konukları, bölge öğrencileri ve vatandaşlar için bir eğitim programı gerçekleştiriliyor.

“İnsanlarla hayvanlar ortasında bağ kurma fırsatı yakalanıyor”Delmas kaplumbağaların denize ve kendi hayatlarına geri dönmesinin çok heyecan verici olduğunu söylüyor. Otel müşterileri ile onlar ortasında bir bağ da kurulduğunu belirten Delmas, “Geçen yıl 16 Haziran Dünya Kaplumbağa Günü’nde çok şanslıydık. Zira Dubai Veliaht Prensi Pir Hamdan bin Muhammed kaplumbağaları denize saldığımız gün bize katıldı” diyor.

Atlantis Hotel’in ana cazibe merkezlerinden biri de su parkları ve Lost Chambers Akvaryumu. Bu yerleşkede bir hayvan hastanesi ve etkin bir bakım programı da var.

Lost Chambers Akvaryumu Yöneticisi Rob Bennett, deniz hayvanları hastalandığında tedavi ettiklerini ve bunun paralelinde bir üreme programı yürüttüklerini belirtiyor.

 • Dünyanın ‘En Uygun Pasta Şefi’ unvanına sahip Prealpato’dan özel bir tatlı tanımı
 • Business Line: Dubai yaratıcı sanayiler için global bir merkez haline geliyor

Yetiştirme programı ayrıyeten köpekbalıkları ve vatozları yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Dubai Deniz Muhafaza Alanı’nda tabiata salıyor.

Rezervin öbür tarafında yeni açılan Dubai Mangrov Ormanı bulunuyor. Birleşik Arap Emirlikleri Etraf Bakanı’nın da katıldığı merasimde dikilen 40 mangrovu binlerce dikim daha takip edecek. Buranın Orta Doğu’daki en büyük mangrov ormanı olması umuluyor.

Yeni jenerasyonlara “çevreyi koruma” mesajıProcter & Gamble Zirve Yöneticisi Omar Channawi bu çeşit teşebbüslerin iki yararı olduğunun altını çiziyor. İklim değişikliği ile ilgili “şeffaf” bir iştirakin sağlanmasının yanında mevzuya daha fazla değinilmesini sağladığını tabir ediyor ve ekliyor: “İklim değişikliği tüm dünyayı etkiliyor. Büyük bir şirket olarak rolümüz, markalarımızın gücünü kullanarak ilham vermek, insanların fikirlerini değiştirmelerini, farklı ve sürdürülebilir bir hayat stiline sahip olmalarını sağlamak. Yani bir orman dikmenin ötesine gidiliyor. Tıpkı vakitte burada ne yaptığımızla ilgili bir tartışma doğuruyor ve sonra umarım halkın davranışlarını değiştiriyor”.

Bu varlıklı ekosistem, mercan resifleri, mangrovlar, deniz çayırı yatakları ve doğal bir kumsal içeriyor. Buyrukluk Deniz Etraf Kümesi bakımı ve korunması vazifesini üstleniyor.

Emirlikler Deniz ve Etraf Kümesi Lideri Major Ali Saqr Sultan Al Suweidi mevzuya dikkat çekebilmek ve bilgileri öbür kuşaklara aktarabilmek için okulları bölgeye davet ettiklerini söylüyor. Gelecek jenerasyonlara tek bildirisinin “çevreyi korumak” olduğunu söyleyen lider, “Bu tabiat rezervi onların hayatları için çok hoş şeyler doğuracak” diyor.

Deniz hayatı ve dünyanın geleceği için verilmiş bu kelam buradaki müdafaa takımlarının çalışmalarına devam ettirmeleri için kendilerini motive ediyor.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ