• YARIM ALTIN
  3.165,00
  % -0,89
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  321228,652
  % -4,02
 • BIST 100
  %

Georgieva, G20’ye karbon fiyat tabanını belirlemeleri daveti yaptı

Georgieva, G20’ye karbon fiyat tabanını belirlemeleri daveti yaptı

ABD’nin mesken sahipliğinde 40 ülke önderinin katıldığı sanal İklim Doruğu’nda konuşan Milletlerarası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, IMF olarak iklim değişikliğine makroekonomik ve finansal istikrar ile büyüme ve istihdam mevzularındaki çalışmaların merkezi olarak baktıklarını söyledi.

Georgieva, iklim değişikliğinin iktisatların işleyişi için büyük risk oluşturduğunu, birebir vakitte ekonomiyi dönüştüren yatırımlar ve yeşil istihdam için de inanılmaz fırsatlar sunduğunu aktardı.

Yeni iklim iktisadına geçişi hızlandırmak için yapılması gerekenleri anlatan Georgieva, sağlam bir karbon fiyatlaması olması gerektiğini vurguladı.

Georgieva, karbon fiyatlamasının ivme kazandığına işaret ederek, şöyle konuştu:

“Artık birçok işletme, modellerinde gölge karbon fiyatı kullanıyor. 60’tan fazla fiyatlandırma planı uygulandı. Fakat ortalama global fiyat şu anda ton başına 2 dolar ve Paris Muahedesi’nin maksatları doğrultusunda emisyonları azaltmak için 2030 yılına kadar ton başına 75 dolara çıkması gerekiyor. Harekete geçme aciliyeti nedeniyle, G20 üzere büyük yayıcılar ortasında milletlerarası bir karbon fiyatı tabanı öneriyoruz.”

“Finansman akışını Paris Muahedesi ile uyumlu hale getiriyoruz”

Dünya Bankası Lideri David Malpass da İklim Değişikliği Hareket Planı’nı yayımladıklarını belirterek, gayelere ulaşmak için iklim finansmanını önceliklendireceklerini ve artıracaklarını anlattı.

Malpass, finansman akışını Paris Muahedesi ile uyumlu hale getirdiklerini söz ettFosil yakıt sübvansiyonlarını azaltmak için ülkelerle birlikte çalıştıklarını aktaran Malpass, birtakım ülkelerin karbon üzerinden vergi uygulamak isteyeceğini ve diğer yerlerden vergileri düşürebileceğini kaydetti.

Malpass, tabiat temelli tahliller ve yenilenebilir güç kaynaklarının her birinin kilit bir rolü olduğunu vurgulayarak, bankanın planının değerli ögelerinden birinin, kömürden uygun fiyatlı ve sürdürülebilir güce geçişi desteklemek olduğunu lisana getirdi.

Orta gelirli ülkelerin ek dayanağa gereksinimi olacağına işaret eden Malpass, yeşil tahviller, mavi tahviller ve finansal yeniliklerin kıymetli bir rol oynadığını anlattı.

Malpass, “Amacımız, yeşil, güçlü ve kapsayıcı kalkınmaya yönelik en olumlu etkiyi yaratacak hallerde takviye sağlamak ve süratli aksiyonda bulunmaktır.” dedi.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ