• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323657,103
  % -0,66
 • BIST 100
  %

Global piyasalar ABD tahvil getirilerindeki düşüşe odaklandı

Global piyasalar ABD tahvil getirilerindeki düşüşe odaklandı

ABD tahvil getirilerindeki düşüş devam ederken, dolar yeni süreç günüde gelişmiş ülke para ünitelerinin büyük kısmı karşısında düşüşte.

ABD’nin 10 yıllık tahvil getirisi Kasımdan bu yana birinci defa 50 günlük hareketli ortalamasının altına indi. Bloomberg Dolar Endeksi iki ayın en düşük düzeylerine yakın.

Westpac Banking Corp. Döviz Stratejisi Yöneticisi Richard Franulovic’e nazaran dolar, ABD tahvil getirilerinin ‘tepe yapmasının’ ve Avrupa’nın Kovid-19’a karşı aşılamadaki sorunlarını aşmasının akabinde cazibesini kaybetti.

Pay senedi piyasalarında ise hafta başından bu yana kaydedilen düşüşün yerini toparlanma uğraşına bıraktığı izlendi. ABD’de S&P 500 endeksi iki gün üst üste düştükten sonra, Çarşamba gününü hammadde, güç ve finans payları öncülüğünde yüzde 0,93 artıda kapattı. Küçük ölçekli şirket paylarının süreç gördüğü Russell 2000 endeksi yüzde 2’nin üzerinde yükseldi ve öteki endeksleri geride bıraktı. Asya Borsaları yüzde 2’nin üzerinde yükselen Nikkei öncülüğünde paha kazandı.

Tahvil alımlarının azaltacağı istikametindeki birinci sinyal Kanada’dan geldi

Kanada Merkez Bankası Çarşamba günü gerçekleştirdiği toplantıda, siyaset faizini yüzde 0,25’te tutarken, tahvil alımlarının meblağını dörtte bir oranında azaltarak $2,4 milyona düşüreceğini açıkladı.

Böylelikle, Kanada Merkez Bankası, büyük ekonomiler içinde tahvil alımlarını azaltma konusunda birinci sinyali veren merkez bankası oldu. Açıklamanın akabinde Kanada doları ocaktan bu yana en yüksek düzeyine çıktı.

Monex Canada Kıdemli Döviz Analisti Simon Harvey, “Bu, Kanada Merkez Bankası’ndan epeyce şahin bir bildiri. Koronavirüs olaylarındaki son dalganın dinmesiyle birlikte ekonomik toparlanmanın sağlam olacağı konusunda kendilerinden emin gözüküyorlar” dedi.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ