• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323589,174
  % -0,53
 • BIST 100
  %

Global piyasalar Yellen’ın açıklamalarıyla dalgalandı

Global piyasalar Yellen’ın açıklamalarıyla dalgalandı

ABD Hazine Bakanı Yellen’ın açıklamalarıyla Salı günü esasen düşüşte olan Wall Street endeksleri evvel kayıplarını artırdı, fakat sonrasında bu kayıpların bir kısmını telafi etti.

Kapanışta S&P 500 yüzde 0,67, Nasdaq 100 endeksi de yüzde 1,85 düşüş kaydetti. Apple, Tesla ve Amazon payları öncülüğünde gerileyen Nasdaq 100, Mart’tan bu yana en sert günlük düşüşünü kaydetmiş oldu. S&P 500 ise yeni süreç gününde emtia, finans ve sanayi payları öncülüğünde vadeli süreçlerde toparlandı.

Asya’da Avustralya ve Hong Kong Borsaları dalgalı seyrederken; Japonya, Çin ve Güney Kore’de piyasaların sürece kapalı olması süreç hacimlerini düşürdü.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi Salı günü yüzde 1,5924’ten kapandı. Bloomberg Dolar Endeksi dünü %0,3 yükselişle tamamladıktan sonra, bu sabah hafif ekside.

Emtia fiyatlarında tırmanış sürüyor. 23 ham maddeyi takip eden Bloomberg Emtia Spot Endeksi yaklaşık 10 yılın tepesine ulaştı. Bakır ton başına 10 bin doların üzerine çıkarken, Amerikan Petrol Enstitüsü (API) datalarının ham petrol stoklarında düşüşe işaret etmesiyle petrol fiyatları yükselmeye devam etti.

Yellen’dan piyasaları sarsan faiz yorumları

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyon ve faiz oranlarına yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu. Birinci olarak The Atlantic’e verdiği röportajda, “ABD iktisadının çok ısınmasını önlemek için faizlerin biraz artması gerekebileceğini” söyleyen Yellen, ABD Lideri Joe Biden’ın 6 trilyon dolar büyüklüğe yaklaşan ekonomik teşvik ve harcama paketlerinin “ılımlı faiz artışlarına yol açabileceğini” söz etti. Lakin Yellen daha sonra gün içinde The Wall Street Journal tarafından düzenlenen aktiflikte yaptığı konuşmada bu tabirlerine açıklık getirdi.

Yellen bu sefer, faiz artırımının “öngördüğü ya da önerdiği” bir şey olmadığını, enflasyonun kalıcı biçimde yüksek kalmasını beklemediğini lisana getirdi. Fed kararlarını sıklıkla eleştiren eski ABD Lideri Donald Trump periyodunda Fed Lideri olan Yellen, Trump’ın bu vazifeye Jerome Powell’ı aday göstermesiyle, 1979’dan bu yana vazife mühleti uzatılmayan tek Fed Lideri olmuştu. Yeni ABD Lideri Biden tarafından Hazine Bakanı olarak seçilen Yellen’ın faizlere yönelik dünkü sözleri merkez bankası bağımsızlığı açısından da eleştirildi.

Yellen, “Fed’in bağımsızlığını destekleyen bir kişi varsa, o da benim” derken, Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de “Bakan Yellen Fed’in bağımsızlığını katiyen anlıyor” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ