• YARIM ALTIN
  3.167,00
  % -0,71
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  320016,270
  % -4,02
 • BIST 100
  %

Global piyasalarda ‘ABD enflasyonu’ kaygısı

Global piyasalarda ‘ABD enflasyonu’ kaygısı

Global Borsalarda yeni hafta ABD’de enflasyonun tekrar tırmanışa geçebileceği, Fed’in dayanakları çekebileceği telaşları ile başlıyor.

Cuma günü ABD’de ferdî gelirlerin Mart ayında aylık yüzde 21,1 ile kayıtların tutulmaya başlandığı 1946’dan bu yana en yüksek artışı kaydettiği açıklandı. Ayrıyeten Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan PCE Deflatörü de Mart’ta yıllık yüzde 2,3 ile 2018’den bu yana en süratli artışı yaşadı. Şubatta yüzde 1,4 artan çekirdek PCE endeksi Mart’ta yüzde 1,8 yükseldi. Bu yükselişlerde devasa mali teşviklerin tesiri olduğu kadar baz tesiri de görüldü.

Wall Street endeksleri bu bilgilerin tesiriyle Cuma gününü yüzde 0,8’e varan kayıplarla tamamlasa da S&P 500 Nisan ayını Kasım’dan bu yana kaydedilen en güçlü yükselişle tamamlamayı başardı. ABD endekslerinde vadeli süreçler yeni haftaya artıda girdi. Asya’da endeksler ise negatif tarafta. Hong Kong Hang Seng endeksi kayıplara öncülük ederken Japonya ve Çin piyasaları sürece kapalı.

ABD 10 yıllık tahvil getirileri Cuma günü yüzde 1,63’e yakın bir düzeyde kapandı. Dolar bu sabah başta Japon yeni ve İsviçre frangı olmak üzere G-10 para ünitelerinin geneline karşı kıymet kazanırken, birçok gelişen ülke para ünitelerine karşı da primli.

Şahin üye Kaplan’a nazaran Fed tahvil alımlarını masaya yatırmalı

Global piyasalarda yatırımcılar ABD’de koronavirüs pandemisinin tesirlerine karşı açıklanan devasa mali teşviklerin enflasyonu rayından çıkarıp çıkarmayacağı ve Merkez Bankası Fed’in tahvil alımlarını ne vakit azaltmaya başlayacağı mevzularına odaklanmış durumda.

Fed Lideri Jerome Powell her ne kadar enflasyondaki yükselişi süreksiz olacağı öngörüsünü sıklıkla lisana getirse de birtakım merkez bankası üyeleri farklı düşünüyor. Bu yıl faiz kararlarında oy hakkı bulunmayan Dallas Fed Lideri Robert Kaplan, “Finansal piyasalarda aşırılıklar ve istikrarsızlar gördüğüm bir noktaya geldiğimizi gözlemliyorum” dedi ve Fed’in birinci fırsatta tahvil alımlarını ayarlama konusunu tartışmaya başlaması gerektiğini söyledi.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ