• YARIM ALTIN
  5.558,00
  % 0,05
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Global ticareti birinci çeyrekte Asya taşıdı

Global ticareti birinci çeyrekte Asya taşıdı

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın (UNCTAD) 2021’in birinci çeyreğine ait global ticaret dataları raporunu açıkladı. Buna nazaran, global ticaret birinci çeyrekte yüzde 10 artarak rekor bir toparlanma yaşadı.

Global ticaretin mal ticareti öncülüğünde 2021’in birinci çeyreğinde bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 4 artarak toparlandığı vurgulanan raporda, bilhassa Doğu Asya ekonomilerinin Kovid-19’un yayılmasını azaltmada erken muvaffakiyetlerinin, ekonomik olarak daha süratli toparlanmalarına ve Kovid-19 ile ilgili eserlere yönelik global talepten yararlanmalarını sağladığı belirtildi.

Raporda “maske, ventilatör, dezenfektan ve aşı materyalleri üzere Kovid-19 ile ilgili eserlerin global ticaretinin birinci çeyrekte güçlü kaldığı ” sözüne yer verildi.

Raporda, 2021 yılının birinci çeyreğinde mal ticaretinin kıymetinin salgın öncesi düzeyden daha yüksek olduğuna vurgu yapılarak global hizmet ticaretinin ortalamanın değerli ölçüde altında kaldığı tabir edildi.

UNCTAD’ın raporunda, birinci çeyrekte global ticaretteki toparlanmanın “düzensiz” olduğuna vurgu yapılarak, bunun gelişmekte olan ülkelerde daha bariz olduğu söz edildi.

Büyük iktisatların birçoklarında ticaretin hala 2019 ortalamasının atlında kaldığına yer verilen raporda, global ticarette Çin, Hindistan ve Güney Afrika’nın 2021’in birinci çeyreğinde başka büyük ekonomilerden nispeten daha uygun durumda olduğu belirtildi.

Rapora nazaran, Kovid-19’un dünyada birinci ortaya çıktığı yer olarak bilinen Çin’in ihracatı salgın öncesi düzeylere nazaran güçlü artış kaydetti. Buna karşılık, Rusya’dan yapılan ihracat 2019 ortalamasının epey altında kaldı.

Global ticaret 2. çeyrekte 6,6 trilyon dolara ulaşacak

Raporda, UNCTAD’ın global ticarette toparlanmanın 2021’in ikinci yarısında ivme kazanarak devam etmesini beklediğine yer verildi.

UNCTAD, global mal ve hizmet ticaretinin bedelinin 2021’in 2. çeyreğinde 6,6 trilyon dolara ulaşacağı varsayımında bulundu.

UNCTAD’nın raporunda, 2021’de global mal ticaretinin 2020’nin en düşük noktasından yaklaşık yüzde 16′ yüksek olacağı iddiası yapılırken, bu olumlu iddianın, büyük ölçüde Kovid-19 kısıtlamalarının azaltılmasına ve destekleyici makroekonomik ve mali şartlara bağlı olduğuna vurgu yapıldı.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ