• YARIM ALTIN
  3.161,00
  % -0,89
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  317076,359
  % -5,43
 • BIST 100
  %

Güç & Değerli Madenler – Haftalık Kıymetlendirme ve Gelecek Takvimi

Güç & Değerli Madenler – Haftalık Kıymetlendirme ve Gelecek Takvimi

Müellif: Barani Krishnan

Investing.com — gold 1.800 doları test etmeyi tekrar başaramazken ham petrol fiyatları düşüş yaşadı.

Beyaz Saray Lider Joe Biden’in Amerika’nın en zenginleri için vergi artırımının ayrıntılarını paylaşmaya başlayacak.

Biden’in en varlıklı bireyler için federal sermaye gelir vergisini %43,4’e çıkarmayı istediği bildirildi. Liderin, Amerikan nüfusunun %0,3’ünden çocuk bakımı, üniversal okul öncesi eğitimi ve çalışanlara fiyatlı müsaade için yaklaşık 1 trilyon dolar finansman sağlaması bekleniyor. Lakin Bloomberg raporuna nazaran bunu yapabilmesi için Kongre’deki büyük siyasi pürüzü aşması gerekecek.

İdarenin bu husustaki kelamlarını beklerken artık ilgiyi, Çarşamba günkü OPEC+ toplantısı ile başlamak üzere güç ve değerli metaller alanında olabileceklere çevirelim.

Kartele inanacak olursak 28 Nisan toplantısında, Mayıs’tan Temmuz’a kadar evvelden kararlaştırılmış üretim kotalarını onaylamak üzere kıymetli bir şey çıkmayacak.

23 üyeli OPEC+ (13 OPEC üyesi ve Rusya öncülüğünde 10 petrol üretici ulus), 1 Nisan’da aldığı bir kararla Mayıs ve Haziran ayında 350.000 ve Temmuz ayında 400.000 varilden fazla üretim artışı yapacak.

Buna ek olarak Suudi Arabistan, 1 milyon varillik tek taraflı kesintisini Mayıs ve Haziran aylarında günlük 250.000 varil artış ile başlayarak tıpkı devirde azaltacak.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Mayıs-Temmuz kotalarına başlamadan evvel “piyasa durumunun bir kere daha değerlendirileceğini” söyledi.

Novak: “planlarımızı bir ay evvel yaptık. Bu nedenle sıra dışı bir şey olmazsa gelecek haftaki toplantı, bu planları ya onaylayacak ya azaltacak.”

Sorun şu ki Covid cephesinde bilhassa Hindistan ve Japonya’da çok şey yaşandı.

Viyana’da da İran, Trump periyodunda uygulanan ihracat yaptırımlarından azade olacak bir nükleer muahedesi için ABD ile yaptığı görüşmelerde ilerleme kaydetti.

Covid-19 cephesinde Hindistan’daki vefatlar ya göz gerisi ediliyor ya da küçümseniyor. Hastaneler ağzına kadar dolu olurken oksijen kaynakları azalıyor ve beşerler daha doktorları göremeden sırada ölüyor. Hindistan’daki ikinci virüs krizi, yardım edilemeyecek bir krize dönüşüyor. Başınızda canlanması için 2020 “İtalyasını” düşünün ve 1,4 milyar kişi daha ekleyin.

Japonya’da hükümet, virüsü denetim altına almak için Tokyo Olimpiyatlarına üç ay kala Tokyo, Osaka ve öbür iki bölge için acil durum ilan etti.

Öteki yandan kıdemli bir AB yetkilisinin söylediğine nazaran daha çok iş olsa da İran, Viyana’daki görüşmelerde ilerleme kaydetti. Avusturya başkentindeki görüşmeler gelecek hafta devam edecek. Devlet medyasının bildirdiğine nazaran İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abbas Arakçi, “var olan meselelere ve zorluklara karşın mevcut eğilimi ilerleme olarak kıymetlendirdi.”

Salı ve Çarşamba günü petrol fiyatları, Hindistan ve Japonya’daki virüs tasaları ve İran’ın, piyasaya iki milyon varil petrol sürmesine müsaade verecek bir nükleer muahedeyi Mayıs ayına kadar elde edebileceği görüşmeler üzerine %3 düşüş yaşadı.

WTI ve Brent petrol, haftanın son iki günü yükseldi fakat artış, makus başlangıcı telafi etmeye yetmedi.

OANDA’da İngiltere ve EMEA araştırma müdürü Sophie Griffiths, “petroldeki artışın, Hindistan ve Japonya’nın virüs konusunda köşeyi döndüğü güne kadar sonlu olması muhtemel” dedi.

OPEC+ toplantısı öncesinde konuşan Novak, arz açığı yaşanırsa kartelin her vakit daha çok üretebileceğini söyleyerek petrol piyasasını “dengeli” olarak tanımladı.

Şartlara bakarsak önümüzdeki aylarda arz fazlası yaşanacak ve kartel daha az üretecek üzere görünüyor.

Bu bağlamda petrol fiyatları, Covid-19’dan kaynaklı talep yıkımının tepesi olan Nisan 2020’de -40 dolar ile negatif bir düzeye düşmüştü. O vakitten beri OPEC+ tarafından yapılan üretim kesintileri, Kasım ayında aşıda yaşanan ilerlemelerle birlikte piyasada değerli bir toparlanma yaşanmasına yardımcı oldu.

Altın cephesinde sarı metal, 1.800 dolar düzeylerine yaklaşsa da haftayı olaysız bitirdi.

Cuma günü 1.796,15 dolar ile dokuz haftanın yükseğini gördükten sonra altında daha çok artış olmasını bekleyen uzunlar için hayal kırıklığı yaşandı. 1.800 dolar üzerindeki son süreci, 25 Şubat günüydü.

Piyasalarda Fed toplantısının tartısı hissedilirken analistler, merkez bankasının aylık aktifliği gündemden düşene kadar altın fiyatlarının sürüklenebileceğini söyledi.

OANDA analisti Ed Moya, “güvenli limanlara olan talebin ziyan görmesi ile altındaki ralli hudutlu oldu” dedi. “Altın fiyatları muhtemelen 1.760-1.800 dolar ortasında olacak.”

Fed Lideri Jay Powell, Salı günü Reuters ile yaptığı bir röportajda merkez bankasının, enflasyon amacındaki rastgele bir aşımı sınırlayacağını söyledi.

Toparlanma güçlenip arz kısıtlamaları kimi bölümlerde fiyatları yükselttikçe ABD iktisadı bu yıl süreksiz olarak “bir nebze daha yüksek” bir enflasyon görecek fakat Fed, Powell’ın dediğine nazaran, daha uzun vadede enflasyonu %2’de tutma kelamına bağlı.

Powell ayrıyeten Fed’in tahvil alımlarının Kongre tarafından eşi görülmemiş bir bütçe açığı harcaması ve borçlanmasına yol açacağına dair telaşları gidermeye çalıştı.

Kongre, Amerikalıların Covid-19’u atlatabilmesi için Trump ve Biden idareleri ortasında 6 trilyon dolarlık görülmemiş bir yardımı onayladı.

Powell, merkez bankası tahvil alımının, mali şartları kolaylaştırmayı ve piyasaların işleyişini müdafaayı amaçladığını söyledi ve Fed’in hükümetten direkt tahvil almadığını ekleyerek “mali açığın boyutuyla ilişkisiz” olduğunu belirtti.

Bu nedenle iktisat güçlense ve artan aşılamalar, 2021 yılında ABD’de olağan hayata dönüşü sağlayabilse de siyasetçilerin, gelecek haftaki toplantıda harika genişlemeci para siyasetini sürdürmesi bekleniyor.

Altın Fiyatı Özet

Altın vadeli süreçleri hafta sonu öncesinde 1.776,75 dolarda son ticaretini yaptı. Cuma günü oturumu 4,20 dolar düşüşle 1.777,80 dolarda bitirdi. Hafta bazında %0,1 geriledi.

Spot altın 6,88 dolar düşüşle 1.777,11 dolarda günü kapatırken hafta bazında %0,1 yükseldi. Spot altındaki hareketler, vakit zaman gidişat konusunda vadeli süreçler yerine bu göstergeye daha çok güvenen fon yöneticilerinin ayrılmaz bir modülüdür.

Petrol Fiyatı Özet

WTI Cuma günü 62,05 dolar ile kesin ticaretini yaptı. Seansı resmi olarak 71 sent artışla 62,14 dolarda kapattı. Hafta bazında %1,6 düştü.

Brent seansı 71 sent artışla 66,11 dolardan kapattıktan sonra 65,99 dolar ile en son ticaretini yaptı. Hafta bazında %1 geriledi.

Önümüzdeki Haftanın Güç Takvimi

Pazartesi, 26 Nisan

Genscape Cushing ham petrol stok kestirimleri (özel veri) 

Salı, 27 Nisan

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün petrol stoklarına ait haftalık raporu.

Çarşamba, 28 Nisan

EIA ham petrol stoklarına dair haftalık rapor.

EIA akaryakıt stoklarına dair haftalık rapor.

EIA distile stoklara dair haftalık rapor.

OPEC toplantısı ve basın toplantısı

Perşembe, 29 Nisan

EIA Haftalık doğalgaz raporu

Cuma, 30 Nisan

Baker Hughes haftalık petrol kulesi sayımı.

Feragatname: Barani Krishnan, rastgele bir piyasaya ait tahlilini çeşitlendirmek için kendi niyetleri dışında bir dizi görüşü de kullanmaktadır. Tarafsız olmak için bazen muhalif görüşleri ve piyasa değişkenlerini de gösterir. Kendisi, yazdığı emtia yahut menkul değerlerde durum sahibi değildir.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ