• YARIM ALTIN
  3.160,00
  % -0,95
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  316868,620
  % -5,00
 • BIST 100
  %

Güç & Değerli Madenler – Haftalık Kıymetlendirme ve Gelecek Takvimi

Güç & Değerli Madenler – Haftalık Kıymetlendirme ve Gelecek Takvimi

Muharrir: Barani Krishnan

Investing.com — Altın 1.800 dolar yolunda mı?

Ve oradan ileriye gitmeye devam edecek mi?

Cuma günü Comex’te altın vadeli süreçleri ile külçenin spot fiyatı yedi haftanın yükseğini görerek 1.780 dolar üzerine çıktıktan sonra muhtemelen herkesin aklında bu sorular var.

Sarı metalin enflasyona karşı bir muhafaza olarak statüsünün azaldığı durumunu kuvvetlendiren tüketici fiyatlarındaki artış ortamında ABD tahvil getirilerinin alt üst olması ile altında toparlanma görüldü.

Perşembe günü ABD’nin Rusya’ya uyguladığı kapsamlı yaptırımlar da altını, siyasi riske karşı bir muhafaza olarak – en azından kimilerinin gözünde – tekrar gündeme getirdi. Altın fiyatlarının jeopolitik ahvale verdiği son reaksiyon, 2020 Ocak ayında Trump tarafından buyruğu verilen bir ABD taarruzunda ölen İran’ın üst seviye generali Kasım Süleymani’nin suikastı sırasında olmuştu.

Süleymani suikastının akabinde Covid-19’un patlaması, 2020’nin geri kalanında memleketler arası çatışmaları neredeyse sıfıra indirdi, ta ki nükleer bilimci Mohsen Fakhrizadeh – tekrar bir İranlı – İsrail güçleriyle kontaklı bir akında öldürülene kadar. Bu olay altın piyasasında zar güç bir dalgalanma yarattı.

Lider Joseph Biden’in Ocak ayında vazifeye gelmesiyle birlikte Orta Doğu’da İranlı, Suudi, Türk ve İsrailli aktörlerin dahil olduğu yeni ABD-Rusya gümbürtüleri başladı ve gerginlikler tırmandı. Bu hafta Moskova’ya uygulanan yaptırımlara kadar bunların hiçbiri, altın üzerinde kıymetli bir tesir yapmadı.

Altındaki uzunlar şu anda 1.800 dolara geri dönüşe bel bağlarken bunun, Şubat ortasında bu fiyatlandırma eşiğini kaybettikten sonra birinci teşebbüs olmayacağının farkındalar. Birden fazla başarısız teşebbüs, altının 1.800 dolara ulaşsa bile daima ilerlemesini ve ayakta kalmasını zorlaştırabilecek potansiyel dalgalanmaya işaret ediyor.

Hindistan Kalküta’da SK Dixit Charting’ten Sunil Kumar Dixit, “haftalık grafiklerdeki boğa kapanış, altının 1.800-1.805 dolara, hatta 1.830 dolara kadar ilerleme isteğini gösteriyor” dedi.

“Bununla birlikte bu yükseklikteki volatilite, altını 1.755-1.730 dolarlık takviye bölgelerine düşüren bir düzeltmeyi tetikleyebilir ve yeniden paha arayan alıcıları getirebilir.”

Dixit, altın için dalgalı vakitler gören tek kişi değil.

Justin Low, Cuma günü ForexLive’deki bir paylaşımında esasen ABD tahvil getirilerindeki düşüşten ötürü 1.780 dolar direncini geçtiğini söyledi.

Öbür – ve daha büyük – sorunun, ETF (borsa yatırım fonu) biçimindeki altın için kurumsal takviye eksikliğinin sürmesi olduğunu söyledi.

Altının en büyük ETF’si SPDR Gold Shares (NYSE:GLD), Cuma günü varlıklarının 32,886 milyona düştüğünü gördü. Bu, geçen yıl 16 Nisan’dan beri görülen en düşük düzey.

Low “altına olan alım iştahı ve ilgi eksikliği, fiyatları düşürebilecek biçimde yansımaya devam ediyor” dedi.

“Grafik artık alıcılar için daha güçlü bir ivmeyi savunuyor; 1.785 dolar yakınında 38,2 geri çekilme düzeyine daha yakın bir direnç düzeyi ve sonra da 100 günlük hareketli ortalama ile 1.800 dolar düzeyine yanlışsız. Sonunda bir şeyler sunmalı ve şayet yatırımcı iştahı hala kıymetli ölçüde geri dönmeyecekse altının son teknik avantajı epey sonlu olabilir.”

Metals Focus da getirilerin, yılın geri kalanında altın fiyatlarının ardındaki hakim güç olacağını söyledi.

“Ukrayna sonundaki de dahil birçok jeopolitik olayın kızışma mümkünlüğü olsa da altın fiyatı için daha değerli olan, makro yerin hala destekleyici olup olmayacağı.”

“Ultra düşük faiz oranlarındaki kalıcılık ve negatif gerçek getiriler de dahil mali ve mali siyasetler ve gelecekte enflasyonun durumuna dair kaygılar, öngörülebilir bir gelecekte güçlü altın yatırımı için tabanı sürdürecek.”

10-yıllık Hazine senedi ile ölçülen ABD tahvil getirileri, Cuma günü %1,58 civarında gezindi. Mart ayında 14 ayın yükseği olan %1,77 düzeyindeydi.

OANDA’da İngiltere ve EMEA (Avrupa Ortadoğu Afrika Bölgesi) araştırma müdürü Sophie Griffiths, “tahvil piyasası nihayet Fed’in, getirisi olmayan altını destekleyebilecek daha uzun vadeli hesaplamasını benimsiyor üzere görünüyor” dedi.

Bu yılın başından beri altın daima rüzgarlarla karşılaştı. ABD iktisadının salgından kurtuluşunun beklentileri aşabileceği argümanı üzerine dolar ve tahvil getirileri sıkça yükseldi ve Fed faizleri sıfır yakınında tuttukça yükselen bir enflasyon kaygılarına yol açtı.

Altının gücünü katlayan, zayıf bir dolar oldu. Dolar endeksi 91,56 puana düştü.

ABD’nin 3 trilyon dolarlık birinci koronavirüs mali teşvikinin tetiklediği enflasyon telaşlarına karşı altın, 2020 ortasında yakıcı bir ralli yaşadı ve Mart ayında 1.500 doların altındaki düşük düzeylerden Ağustos ayında yaklaşık 2.100 dolara yükseldi.

Kasım ayından beri aşıda yaşanan atılımlar ve ekonomik toparlanma iyimserliği ise altının 2020 yılını 1.900 dolar altında kapatmasına sebep oldu.

Bu yıl altının Ocak ayında birinci olarak 1.800 ve akabinde Mart ayında bir noktada 1.660 dolar altına düşmesiyle birlikte durum berbatlaştı.

Mart ayında Kongre’nin kabul ettiği 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi ve Biden idaresinin 2,2 trilyon dolarlık altyapı harcaması açısından bakarsak altında bu türlü bir zayıflık dikkate paha.

Olağanda teşvik önlemleri dolarda düşüşe ve altının enflasyon müdafaası olarak ralli yapmasına sebep olan enflasyona yol açar. Lakin bunun yerine altında geçtiğimiz altı ayda mantık dışı satışlar görüldü.

Altın Fiyatı Özeti

Altın vadeli süreçleri hafta sonu öncesinde 1.744,60 dolarda en son ticaretini yaptı. Cuma günü oturumu 13,60 dolar düşüşle 1.744,80 dolarda bitirdi. Lakin hafta bazında %1,05 yükseldi.

Spot altın 11,68 dolar düşüşle 1.743,94 dolarda günü kapatırken hafta bazında %0,8 yükseldi. Spot altındaki hareketler, vakit zaman gidişat konusunda vadeli süreçler yerine bu göstergeye daha çok güvenen fon yöneticilerinin ayrılmaz bir modülüdür.

Petrol Piyasası ve Fiyatları Özeti

Petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarındaki sürpriz düşüşün yardımıyla hafta bazında %6 yüksek kapattı. Lakin analistlerin ihtarlarına nazaran Covid-19’un varyantlarının tesirlerine dair tasalar, yakıt talebindeki gelişme sinyallerini etkisizleştirdikçe piyasada tekrar volatilite görülebilir.

ABD iktisadının boğa dataları – perakende satışlar ve konut başlangıçlarındaki artışlar ile işsizlik müracaatlarındaki düşüşler de dahil – petrol ve öteki risk varlıklarında olan yatırımcılara, koronavirüs salgınından beklenenden daha düzgün bir çıkış iyimserliği veriyor.

Lakin bu itimadın tesiri de birinci olarak İngiltere’de tanımlanan B.1.1.7. varyantı taşıyan ergen ve genç erişkinlerin hastane ziyaretlerindeki artış ile azalıyor. Sağlık yetkilileri artık bunun ABD’de görülen en yaygın cins olduğunu söylüyor. Bu varyant oldukça bulaşıcı, virüsün özgününe nazaran %60 daha fazla bulaşıcı olduğu düşünülüyor.

Problem Beyaz Saray’ı, ortaya çıkan Covid-19 varyantlarını izleme, takip etme ve yok etme hedefiyle 1,7 milyar dolar kenara ayırdığını duyurmasına yetecek kadar endişelendirdi.

ABD’li yetkililer de kan pıhtılaşması raporlarından sonra bu hafta Johnson & Johnson’ın (NYSE:JNJ) Covid-19 aşısının kullanımını askıya aldı. Başka yandan Moderna (NASDAQ:MRNA), İngiltere ve Kanada için hedeflenen aşı teslimatının eksik olacağını söyledi.

OANDA’da ABD araştırma müdürü Ed Moya, “haftalık artışına karşın ham petrol fiyatları, yeni varyantın artan riskleri ile salgınla ilgili başka problemleri yansıtarak geri çekilebilir” dedi.

Bu, kimi piyasa iştirakçilerine nazaran volatilite ile sonuçlanabilir.

New York güç hedge fonu Again Capital’da kurucu ortağı John Kilduff, “hala tehlikeyi atlatmış değiliz” dedi. “Vakalardaki her artış yahut aşılardaki her gerileme, petrol fiyatlarını daha da baskılayarak yeni bir dalga içine sokabilir.”

WTI Cuma günü 63,08 dolar ile son ticaretini yaptı. Seansı resmi olarak 33 sent artışla 63,16 dolarda kapattı. Hafta bazında ise 26 Şubat’tan beri gördüğü en büyük artış ile %6,4 yükseldi.

Brent seansı 17 sent düşüşle 66,77 dolardan kapattıktan sonra 66,71 dolar ile kesin ticaretini yaptı. Hafta bazında ise 29 Ocak’tan beri gördüğü en yüksek artış ile %6,7 kazandı.

ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) yayınladığı petrol arz-talep sayılarının güçlü olması ile WTI, 57 ila 60 dolar ortasında sıkışmaktan kurtuldu ve Brent 61-63 dolar aralığını geçti.

EIA, ABD ham petrol stoklarının 9 Nisan ile biten haftada 5,899 milyon varil düşüş yaşadığını söyledi. Analistlerin beklentisi 2,889 milyon varil düşüş tarafındaydı.

Akaryakıt stokları ise 786.000 varil artış beklentilerine kıyasla 309.000 yükseldi.

Dizel ve ısıtma yakıtını içeren distilat stokları, 971.000 varil artış beklentilerine kıyasla o hafta 2,083 milyon varil düştü.

Beklenenden daha güzel arz-talep sayıları, ABD’nin kıymetli kent alanlarında artan trafik ile birlikte görüldü. Ülkedeki 50 eyaletin birçoklarında, dinamik bir federal aşı programı sayesinde ekonomik faaliyet alanları yine açıldı.

Paris merkezli Milletlerarası Güç Ajansı (IEA) da 2021 global petrol talebi varsayımını 230.000 varil artırarak günlük 5,7 milyon varile çıkardı. OPEC ise talep beklentilerini günlük 100.000 varil yükseltti.

Önümüzdeki Haftanın Güç Takvimi

Pazartesi, 19 Nisan

Genscape Cushing ham petrol stok varsayımları (özel veri) 

Salı, 20 Nisan

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün petrol stoklarına ait haftalık raporu.

Çarşamba, 21 Nisan

EIA ham petrol stoklarına dair haftalık rapor.

EIA akaryakıt stoklarına dair haftalık rapor.

EIA distile stoklara dair haftalık rapor.

Perşembe, 22 Nisan

EIA Haftalık doğalgaz raporu

Cuma, 23 Nisan

Baker Hughes haftalık petrol kulesi sayımı.

Feragatname: Barani Krishnan, rastgele bir piyasaya ait tahlilini çeşitlendirmek için kendi kanıları dışında bir dizi görüşü de kullanmaktadır. Tarafsız olmak için bazen muhalif görüşleri ve piyasa değişkenlerini de gösterir. Kendisi, yazdığı emtia yahut menkul değerlerde durum sahibi değildir.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ